Várandósság - babavárás a kezdetektől

"Úristen, két csík!"

Az első borzongáson, boldogság hullámon, ijedtségen túl az ember lánya arra gondol: "Igen, terhes/várandós vagyok, és most kihez forduljak?" Én (férjemmel a háttérben) először anyukámat hívtam telefonon, majd anyósomat. Aztán kézbe kellett venni az ügyet hivatalosan is. Íme, a sorrend, ami szerint végig kell járni a bürokráciát, hogy hivatalosan is papíros kismamává váljunk:

1. Nőgyógyász
Nőgyógyászati vizsgálat szükséges ahhoz, hogy megállapítsák a terhességet/várandósságot. Már itt felmerül egy csomó kérdés:
- választott vagy körzetes orvos?
- férfi vagy nő?
- az orvos személye vagy a kórház ahova ő tartozik a mérvadó a döntésben?
- egyáltalán kórházban vagy máshol tervezünk szülni?

Szubjektív: nekem az volt a fontos, hogy olyan kórházban szüljek, ahol a legalacsonyabb a császármetszések aránya, valamint kizárólag nőnél szerettem volna szülni. Ezek alapján a paraméterek alapján kerültem Dr. Kocsis Éva doktornőhöz, magánrendelésre. Azért magánban gondolkoztam, mert így éreztem biztonságban magam, és a babánk/saját érdekemben úgy gondoltam, erre szívesen áldozunk. Marci fiammal (most 3 éves) annak idején 9 hetes korára kaptunk időpontot, engem akkor látott az orvosom először. Az első nőgyógyászati látogatáskor kiderül, hol tapad a méhlepény (elöl, hátul, alul, felül), van-e szívhang, mi a baba kora, várható születési ideje. A magzat korát hétben mérik, és az utolsó menstruáció alapján számolják (40hét). Berci fiammal (most 1 éves) az utolsó menstruáció időpontja Marci fogantatása előtti időpont volt :) , így az ő születésének várható időpontját a 7 hetes méretei alapján számolták. Továbbá orvosa válogatja, de az én papíromon még az állt: zárt méhszáj, megtartott méh. (Van olyan orvos is, aki ennél sokkal részletesebb adatokkal szolgál, nekem ez kielégítőnek bizonyult.)

2. Háziorvos
A nőgyógyász beutalójával a következő út a háziorvoshoz vezet. Ha valaki körzetes orvoshoz jár, lehetséges, hogy ezzel köröket spórol meg magának. A háziorvos megvizsgálja a kismamát, felveszi az adatokat (hány hetes, hányadik terhesség, szövődmények, egyéb betegségek, általános közérzet stb.), majd beutalja a kismamát különböző vizsgálatokra, pl. vérvétel, EKG.
Az eredmények birtokában irány a:

3. Védőnő
A védőnőt a lakhely szerinti védőnői szolgálat körzete alapján lehet megtalálni. Telefonon fel kell hívni az adott kerület védőnői szolgálatát, bemondani az utca-házszámot, és az anyuka kap egy védőnőt cserébe. :) A védőnő nem választható; kérés szerint elutasíthatók a szolgáltatásai, saját felelősségre. A védőnő végigkíséri a várandósságot, a családot, majd az újszülöttet és a kisgyermek fejlődését. Az első találkozáskor ő állítja ki "A várandós anya gondozási könyvét" - ami ettől kezdve olyan lesz, mint a személyi igazolvány. Ajánlatos mindenhova magával vinnie a kismamának (saját érdekből).

4. Egyéb orvosok, vizsgálatok
Ha bármilyen egyéb komplikáció adódik (pl. pcos vagy pajzsmirigy alulműködés), a kismama ezen szakemberek között körforog a várandósság elkövetkezendő hónapjaiban.

Szubjektív: mindkét várandósságom alatt terhességi cukorbetegségem (GDM - gestational diabetes mellitus) volt, így kéthetente jártam vérvételre, majd az eredménnyel a diabetológiára a 26. terhességi héttől. Utólag tudom javasolni, hogy inzulinszint mérést is igényeljen a kismama a cukorterhelés mellé, főleg ha van a családban cukorbeteg. A későbbiekben más problémákat is meg lehet vele előzni, és rávilágíthat egyéb betegségekre is az eredmény, pl. inzulinrezisztencia.
Nőgyógyászhoz 4 hetente kellett mennem kontrollra, de ezt megint orvos-függő, védőnővel kb. 2 havonta találkoztam.

saját kép :)

+ Info: A terhességi kiskönyvben feltüntetett szülés várható időpontja kulcsfontosságú! (TGYÁS előre kikérése esetén, de erről majd új bejegyzés fog szólni.) Valamint a kiskönyben szerepelnie kell 4 orvos által bejegyzett alkalomnak, a kismama akkor jogosult egyszeri anyasági támogatás igénylésére.

Kismamák, figyelem! - ajándék :)

A védőnő az első találkozás alkalmával ad egy csomó promó anyagot, melyek között akad hasznos és kevésbé hasznos olvasnivaló is. Én most egyre szeretném felhívni a figyelmét minden kismamának aki ezt olvassa. A Felicitas Kft.-nek van egy 4 részből álló tájékoztató füzetsorozata amit a várandósság során az adott trimeszterben kaphat meg az édesanya.
4/1 Várandós Mamás Tanácsadója c. füzet
A sorozat első füzetét a védőnő adja át, majd a füzet belsejében levő kupont kell kitölteni, és azt a megadott boltok valamelyikében leadva lehet igényelni a következőt. Én pl. a Brumi Maci Bababoltban kaptam a másodikat. A boltok listája az 1. füzet 68-72. oldalán található.
Az első füzetben továbbá található egy kemény oldal, melyet kitöltve és postaládába dobva nyereményjátékon lehet részt venni személyes adatok megadásnak ellenében.
4/2 Gyermek Születik c. füzet
Ha megvan a boltból a 2. füzet, jár hozzá egy ajándékcsomag is, amiben popsitörlőmintát, különböző babaápolókrémeket, újságokat lehet találni. Én anno kaptam egy MAM cumit is, amit gyorsan el is ajándékoztam. :)
4/3 Babagondozási Tanácsadó c. füzet
Igazán hasznos füzet, a kórházban kapja az újdonsült édesanya, egy kitöltendő papírért cserébe. Én Marci szülése után ezt olvasgattam a kórházban. Sokkal jobbnak tartom, mint a többi anyagot, amiket pelenkagyártó és bébiételt forgalmazó cégek adnak ki, ugyanis ez teljesen független olyan cégektől akik el is akarnak adni valamit, és noha egy kevés reklám ebben is található, de elenyésző és közel sem olyan arcba mászó! Plusz jár a csomag megint; ebben mosóporminta, Sudokrém (nagyon jó minőségű popsikrém), babafürdető, ásványvíz található. A 4. füzethez ebben található a kupon, ami hasonlóan az 1. füzetben találhatóhoz beváltható a Felicitast támogató boltokban.
4/4 Cseperedők Tanácsadója c. füzet
A boltban, kuponért cserébe. Kiváló olvasmány szoptatás közben és álmatlan éjszakákon. :) Én legalábbis élveztem, és sokat tanultam belőle. Hozzá a szokásos kis csomag jár babaápolószerekkel, műanyag kiskanállal. Az élet apró örömei. :)

ilyen.
+ Info: Ha valahol nem kapnál, jelezd! Egy barátnőm utólag kapta meg a kórházban a 6 hetes kontrollkor tett látogatásunkkor. Szólj, mert jár!!! Szüléskor a kórházban 2db ilyen csomag jogos tulajdonosa kell hogy legyen az anyuka! (Az egyik a Felicitasos, a másik egy nagy csíkos papírdoboz tele minden földi jóval - sosem felejtem el, egy zöld Domestos majdnemhogy garantált. ;)

Babakelengye II./1 - Mit? (babaruhák)



Mikor Marcit vártam, elkezdtem listák után keresgélni, találtam is a neten. Random kiválasztottam egyet. Így történt, hogy lett egy csomó felesleges cuccunk. Vannak hasznos és kevésbé hasznos listák a neten.  Én most a sajátomat szeretném Veletek megosztani csak a tényleg legszükségesebbekre szorítkozva!

Babaruhák
Info 1: a babaruhák méretezése 50/56-tal kezdődik (erről nekem pl. fogalmam sem volt a fiúk születése előtt), utalva erre a baba születési hosszára, majd 6-osával lépeget az egyre nagyobb méret. Sajnos még így is nagy eltérés lehet az egyes márkák között. Van olyan márka, ami csak hónap megjelölést használ (pl. 9-12mths).
Szubjektív: Nálunk ez egyáltalán nem volt mérvadó, Marci nagyon vékony, alacsony kisfiú, ő 1 évesen is hordott félévesre való ruhát, most 3 éves és 92-est hord; Berci most egy éves és 86-os méretet hord (amit a bátyja 1,5 évesen).

Tipp 1: érdemes a baba születése előtt kimosni a ruhákat és méret szerint csoportosítani (egymáshoz mérve), hogy könnyebb legyen a baba ruhatárát váltani mikor kinövi az előző méretet. Majd eltenni is érdemes méretmegjelöléssel ellátott dobozba, hogy a kistesónak csak elég legyen előkapni az aktuális pakkot. Én legalábbis így csináltam, és jelentősen megkönnyítette a dolgomat.

Tipp 2: nem érdemes vasalni. Egy gyerek mellett még csak-csak van rá idő, de kettő mellett tuti nem lesz. Én egyedül a textilpelenkákat, fürdőlepedőket és ágyneműket vasalom. Babaruhát szerintem teljesen felesleges, mert a baba napjában kétszer kikakil, egyszer kipisil, háromszor leeszi/lebukja/összekeni magát. Ennek eredménye, hogy naponta-kétnaponta összegyűlik egy komplett mosásnyi és mindezt kivasalni… anya legyen a talpán aki győzi. Plusz ennél értelmesebb dolgokra is lehet használni a gyerekek alvásidejét. :)

Tipp 3: azt mondják, a babára egy réteggel többet adjunk, mint magunkra. Ez is persze relatív, mert van aki fázós, van aki nem, és a kisbabák is ugyanígy vannak ezzel. Ki kell tapasztalni, de ez egy iránymutató addig is, míg a gyerek nem ordít, mert nem kell rá a második overál, vagy mert majd megfagy még a bundazsákban is.

Tipp 4: a kismama állapotától függően érdemes a 2. trimeszter végére/3. trimeszter elejére hagyni a vásárolgatást. 1) mert akkor már az anyuka nem hány minden nap 2) energikusnak érzi magát, és kedve is van vásárolni 3) mert akkor még elbírja a csomagot 4) mert akkor már majdnem biztosan tudja a baba nemét (persze, ha úgy akarják) és leendő méretét. 
Szubjektív: Ez kényes téma, nem mindenkinek becsülik meg grammra a baba születési súlyát, nekem szerencsém volt . Viszont azt lehet tudni, hogy ha a baba a 30. héten 1400g, akkor 10 hét alatt nem valószínű, hogy 3400g fölé megy. És ugyanígy, ha a baba a 36. héten 3600g – mint az enyém – akkor neki nem nagyon kell majd az 56-os méret, mert nagy valószínűséggel 4kg fölötti súllyal születik. (De erről majd később részletesen.)

Tipp 5: a legjobb minden ruhadarabból a 100% pamut, mert arra biztosan nem lesz allergiás a baba!
Szubjektív: én a polárt, bébiplüsst sem szeretem, csak a pamutplüsst és a frottírt.

Info 2: nyári babáknak kicsit eltérő a ruhatára, nekik nem érdemes előre overált venni, már csak azért sem, mert most még nem lehet tudni milyen méretet fognak majd október/novemberben hordani.
Szubjektív: nekem februári és márciusi gyerekem van, ezen alapul a listám. Viszont T(=téli) és NY(=nyári) jelekkel jelölöm a téli és nyári babáknak praktikus ruhadarabokat.

És akkor a LISTA:
(Újszülöttnek, aki tételezzük fel, átlagos súlyú lesz)

kb. 4-6db rugdalózó (56-62-es méretben) T, NY
kb. 6-8db hosszú ujjú body T, NY/ rövid ujjú is ennyi (56/62) NY
1-2 pulóver/hosszú ujjú póló (62) T
1-2 lábas nadrág (62) NY
sapka (kötős!) (pamut vékony NY, kötött vastag T)
hálózsák (nem muszáj, nem minden baba viseli el) (62/68) T
overál (62/68) T
bundazsák (csak annak, aki sokat utazik) (62/68) T
pár előke vagy nyálfogó (fogzás idejére – ez lehet 2hó, 6hó is) T,NY
2-3 zokni NY/harisnyanadrág (56/62) T


Szubjektív: én kb. 4-6 hónapos korukig nagyon szerettem a body-rugdalózó kombót. A kicsi még mindig ezt kapja pizsamának. Azért szeretem nagyon, mert könnyen tisztába lehet tenni, nem kell róla mindent lehámozni, nem fázik meg míg tisztába teszem és nem lóg ki a veséje mint a póló-nadrág kombóból. Eleve pólót akkor érdemes használni, mikor a gyerek már szobatiszta (szerintem). Nagyon csini minifelnőtt divatot lehet a gyereken prezentálni, de ez szerintem nagyon nem praktikus. Meg tudok őrülni, mikor látom anyukát pl. októberben farmerben, nagykabátban, kicsi lányát meg egy szál harisnyanadrágban, szoknyában, csizmában, vesét éppen eltakaró pufidzsekiben.
Nagyon szerettem nyáron a lábas nadrágokat! A fiaim olyantájt voltak 3-4 hónaposak, még nem álltak, és nagyon praktikus volt rájuk húzni mikor nem volt épp kánikula. Ez a gatyó a későbbiekben már nem mindig praktikus, mert ahogy járnak, lelépkedik magukról.
Body-ügyben az a tapasztalatom, hogy a csónaknyakú nagyon hamar kinyúlik. A babák nagyon szeretik letépni magukról a ruhákat, így én az egy vállon patentosat preferálom. A férjem megőrül a keresztbe hajthatós több oldalon patentos bodyktól. Ez azért praktikus, mert soványabb és dundibb babákra is szépen illeszkedik, nem lóg/gyűrődik rajtuk. Rugdalózókból nem jött be nekem az, ami nem patentos az ülepénél, csak a vállán. Ebben gyakorlatilag lehetetlen gyorsan pelenkázni.
Télen a plüss, nyáron a sima vékonyabb pamut rugdalózók praktikusak.
Sapka: nagyon helyes kis sapik vannak amiknek nincs kötőjük. Sajnos akármilyen szépek, én megőrülök tőle, hogy a baba kettőt fordul és már a szemébe lóg, lecsúszik és simán leszedi a fejéről.
A kabát kicsit felesleges ruhadarab szerintem amíg a baba nem jár biztosan és/vagy nem szobatiszta, az overál sokkal praktikusabb. Fekve sokkal jobban fedi minden oldalról, míg a kabát felcsúszik a nyakába a forgolódásban. A napozó szerintem felesleges, erre a célra tökéletes a rövid ujjú body nyáron. (Én kaptam 1-2db-ot, használtam is, de csak azért nem vettem volna.) Cipőt babának aki még nem jár, teljesen fölösleges!

Takarékossági tippek: mint az előző bejegyzésben is írtam, turiból szeretek babaruhát vásárolni. Ezeket tartom szem előtt mikor vásárolok: rugdalózót, bodyt max. 800Ft-ért, pulcsit, farmert max. 2000Ft-ért, kabátot, overált, cipőt (igen, cipőt!) max. 3000Ft-ért.


Babakelengye II./2 - Mit? (babaápolás)



A babaápolási szerekre is az előzőekben leírtak érvényesek a legtöbb esetben: azaz, hogy a legolcsóbb (és főleg a gyógyszertári termékek) a legpraktikusabbak!

Tipp 1: érdemes először kevesebbet vásárolni, majd később kiegészíteni a készleteket, mert nem biztos, hogy pl. 20db textilpelenka kell, elég csak 10db (attól függően mennyit bukik a baba); vagy lehet, hogy az elsőre választott pelenkamárka nem válik be.

Tipp 2: frottír törölközőből érdemes kapucnisat venni, mert azt a baba nem tudja olyan könnyen lerúgni magáról és nem fázik meg öltöztetés közben, ill. érdemes nagyméretűt venni (pl. 98cmx98cm), mert az sokáig jó lesz.
Szubjektív: minél nagyobb a türcsi, annál jobb. Én vettem a Rossmannban egyet, és már most kicsi. :(
Textilpelenkából az IKEA pelusa nagy jó minőségű: puha és vastag, csak csomagból az egyik mintás, és én jobban szeretem a sima fehéret (de ez persze ízlés kérdése).

Tipp 3: vatta helyett steril gézlap a köldökcsonk kezeléséhez.
Szubjektív: a köldökcsonkról még csak nem is hallottam a szülés előtt. Ha nagyon fél tőle valaki, itt remek videó van róla, hogy lelkileg felkészüljön rá a család.

Info 1: megszüntették a sebhintőport, már nem lehet kapni gyógyszertárban, így jó a sima kamillás, vagy teljesen el lehet hagyni.

Tipp 4: pelenkából érdemes többet kipróbálni, mindenkinek más jön be.
Szubjektív: nekem a zöld Pampers vált be, a kezdetektől azt használom. Volt amiből kipisilt (Libero), van amelyik illatosított (narancssárga Pampers) és terhesen hánytam a szagától. Ki kell tapasztalni. Kislányoknak általában más válik be (sokaktól hallom a Pampers Premium Caret) mint kisfiúknál (Tescos, Libero). Én kipróbáltam a dm-es saját márkát: tény, hogy sokkal olcsóbb, de nagyon kemény és kisebb a mérete a többihez viszonyítva. Ó, és van aki mosható pelenkát használ, erre most nem térnék ki külön.

Tipp 5: a hajkefe teljesen felesleges.
Szubjektív: én helyette dm-ben kapható arckefét vettem és azzal kezeltem a koszmót, ami nagyon csúnya tud lenni, és gondosan kell kezelni. Nem biztos, hogy szükség lesz rá, de a legtöbb baba 1-3 hónapos korában koszmós lesz és azt a sima babahajkefével nem lehet ledörzsölni, ehhez sokkal durvább anyagra van szükség.



Tipp 6: orrszívó-porszívóra sajnos előbb-utóbb szükség lesz. A legegyszerűbb, legolcsóbb (Arianna) a legjobb, de persze mindenki belátás szerint választ. Update: ennek a turbózott változata: http://www.bebizsepi.hu/ sokkal jobban tisztítható!






Tipp 7: lázmérőből rengeteg típusú van, nem árt, ha van több/több féle. Murphy: biztosan akkor merül le a digitális, mikor a baba beteg. Legpontosabb a higanyos, de nagyon jó a digitális is.
Szubjektív: én beruháztam egy drágább infrás lázmérőre, mikor Marcinak negyedóránként mérni kellett a lázát, és nem volt szívem a popóját piszkálni ilyen sűrű időközönként.

A LISTA:

10-20db textilpelenka
2db fürdőlepedő és/vagy
2db kapucnis frottír törölköző
babafürdető/krém (gyógyszertári, orvos írja fel a baba megszületésekor)
75%-os alkohol (köldökcsonk kezelésére)
steril gézlap (szintén)
fültisztító pálcika (szintén)
(hintőpor)
popsikenőcs (gyógyszertári, orvos írja fel; majd/vagy Neogranormon/Sudokrém)
popsitörlő (alkohol nélküli és minél kevesebb illatanyaggal)
pelenka
kefe (koszmó kezeléséhez)
napraforgó olaj (koszmóhoz, gyógyszertári!)
orrszívó-porszívó
lázmérő


Babakelengye II./3 - Mit? (bababútorok)



A bababútorok kiválasztásnál sok tényező befolyásolhatja a döntéseket, úgy mint:
- mekkora a lakás/ház/szoba?
- külön szobában fog-e aludni a baba vagy a szülői hálószobában?
- van-e testvére akitől örökli a cuccokat?
Ezek függvényében van vagy nincs szükség a különböző bútorokra.
Én összeszedtem egy listát, olyan bútorokról amik nekünk is vannak, ill. amit mi hasznosnak találtunk, de ezt a listát nyugodtan lehet bővíteni, szűkíteni.

Tipp 1: masszív bútorok (tömör fa) tovább bírják, tehát hasznosabbak.
Szubjektív: Vannak IKEA csodakuckók, de sajnos mikor mi körülnéztünk, úgy ítéltük meg, hogy a mi gyerekeiket nem élnék túl, így mi tömör fenyő bútorokat Vateráztunk, és szívből ajánlom ezt mindenkinek! Minőséget olcsóbban!

Tipp 2: együttalváshoz érdemes olyan kiságyat választani, aminek az egyik hosszabb oldala leszerelhető, így hozzá lehet tolni a franciaágyhoz. Nagyon praktikus megoldás. Szoptatás után csak betoljuk a babát magunk mellé, fel sem ébred, és ott van karnyújtásnyira. Vigyázat! A hosszabb oldal kell, hogy leszerelhető legyen!!!

Tipp 3: Vannak kisebb (60cmx120cm-es) és nagyobb (70cmx140cm-es) babaágyak. Az ágynemű vásárlásakor vigyázni kell, hogy jó legyen pl. a lepedő a matracra!

Tipp 4: újszülöttnek nem szabad párnát tenni a kiságyába, nehogy begyűrje az arcába!

Tipp 5: vannak kókuszmatracok, ezeknek előnye, hogy szellőzik és kemény, így a baba arca nem süpped bele; és vannak a hagyományos szivacs matracok is, melyekhez műanyag lepedőt érdemes venni, hogy ha esetleg a baba kipisil, de szívja be a matrac.

Tipp 6: gumis lepedő a legpraktikusabb, nem csúszik le a matracról. Van belőle frottír és pamut. (Én mindkettőt szeretem és használom.)

Tipp 7: a fejvédő az elején nagyon hasznos, nagy koppanásokat véd ki olyan 3-6 hónapos korig, aztán teljesen feleslegessé válik sajnos. (Nekünk van/volt.)

Tipp 8: takaróból érdemes többet venni: egy paplanszerűt télre, két pamut vékonyat nyárra, és egyet amit kint a babakocsiban használunk.

Tipp 9: pelenkázóasztalból vannak helytakarékos verziók amiket rá lehet tenni a kiságyra, ezek praktikusak.
Szubjektív: az a tapasztalatom, hogy amint a baba forogni és mozogni kell a pelenkázón, praktikusabb a földön/szőnyegen pelenkázni, én legalábbis ott szoktam: jobban hozzáférek, és ő sem tud leesni. Tehát a pelenkázóasztal kicsit értelmét veszti olyan 4-8 hónapos kor körül. De persze vannak csodaszép pelenkázókomódok... Ha van hely, miért is ne? :)

Tipp 10: babakáddal kapcsolatban azt tapasztaltam, hogy az első gyerekkel sokat használtuk, felfűtött szobában fürdettünk, később a nagy kádba beletéve a kiskádban fürdettünk, míg a második gyereket amint ült/állt, betettük a nagy mellé a nagy kádba, ill. velünk fürdött. Szerintem nem érdemes sokat áldozni rá, mert nagyon rövid ideig használjuk. Legjobb a legolcsóbb.

Tipp 11: a "szagtalan pelenkatartó" nem szagtalan! Én várandósan a közelében sem bírtam meglenni, így száműztük a gangra, aztán hanyagoltuk a használatát, ugyanis a belevaló kukászacskó ára horribilis! (1890-5490Ft kiszerelés-, és márkafüggően.)

Tipp 12: utazóágyat akkor érdemes venni, ha nyaralni indul a család és ott nincs ágy. Viszont ha a baba első gyerek, és a szülőkkel/mózesben alszik, nem is biztos, hogy szükség lesz rá. Ha már újszülöttel utazunk, lehet olyat kapni amihez van "szűkítő" azaz olyan ágy szélére pattintható emelő rész, amit rátéve az utazóágyra, nem kell derékig behajolni a babáért. Pl. ilyen.

Tipp 13: szoptatós fotelra attól függően van szükség, hogy van-e neki hely, kényelmes-e az anyának ülve szoptatni, külön szobában alszik a baba. Ha egyáltalán szükséges, az a jó, aminek az ülő része elég széles, hogy kényelmesen el lehessen benne helyezkedni, nincs túl hátul a háttámla, ill. a karfája olyan magasságban van, ami pont megtámasztja a könyököt szoptatáskor.
Szubjektív: én mindig ágyban és fekve szerettem szoptatni, egyrészt mert az első szülés után olyan kimerült voltam hogy ülni nem volt jó, másrészt a gyerekeim is nyugodtabban tudtak szopizni mellettem fekve. Nekünk nincs szoptatós fotelünk.

Tipp 14: éjjeli fény, bébiőr igény szerint. Én szeretem ha látok a sötétben, ill. utazáskor még mindig használjuk a bébiőrt (légzésfigyelő és walkie-talkie üzemmódos és használtan vettem).

Tipp 15: szerény véleményem szerint a babamérleg teljesen fölösleges, csak stresszeli az anyát, és nem mindig mér rendesen, pl. ha a baba ordít akkor biztos nem. Lehet bérelni, de szerintem az is kidobott pénz. Én havonta vittem a gyerekeket a védőnőhöz leméretni. Különben is minden gyerek más. Az első fiam nagyon lassan hízott és keveset evett, a kicsi zabál amióta megszületett. Nem elvárható, hogy minden baba meghízza a 500-600g-ot havonta. Aztán persze vannak esetek amikor inkább megnyugtató, ha az anya minden nap látja, hogy hízott 20g-ot a babája. Ez tipikusan olyan dolog, hogy bőven elég szülés után mérleget venni (ha kell egyáltalán).

Tipp 16: cumisüveg, cumi, cumisüveg sterilizáló és társai szintén akkor ha már megszületett és valami nem a terv szerint alakul. Szubjektív: én egy kis cumisüveget vettem biztos ami biztos felkiáltással - soha nem használtam. Azért is praktikus később megvenni (ha kell), mert akkor ahhoz az igényhez lehet mérni.

Babakocsi témában nem vagyok szakértő. Olyat érdemes venni ami a lakás/ház/környezet adottságaihoz legjobban alkalmazkodik, könnyen emelhető és tolható, ha lehet, több részes (mózes, autósülés, sportrész). Pl. az első gyerekem utálta a mózest, a második jól elvolt benne, de 5 hónaposan majdnem kimászott belőle. Az autósülés csak utazásra praktikus, otthoni használatra én nem javasolnám, de sokan használják otthon is. Az én gyerekeim nem szerettek benne lenni, és elvileg 30percnél tovább nem egészséges a babának benne lenni. Vannak lapra, ill. esernyőre csukhatók, 3-4 kerekűek. Nekünk a 3 részes után lett egy olcsó, könnyű, kicsi, esernyőre csukható is. Igazából egyik márka sem jött be igazán (Cam, Mamas&Papas).

Babahordozó kendőt, hordozót, kengurut én azt javaslom, hogy szintén szülés után, babával együtt kipróbálva érdemes venni, mert nagyon változó, hogy egy baba melyikben érzi jól magát.

A LISTA:

kiságy
matrac
lepedő
(műanyag lepedő)
fejvédő
takaró (1 paplan, 2 pamut vékony + 1 kinti)
pelenkázóasztal/lap
(pelenkatartó kuka)
babakád
utazóágy
(szoptatós fotel)
éjjeli fény
bébiőr
babakocsi


+
(mérleg)
(cumisüveg, sterilizáló)
(párásító)


Babaprogramok, bolti kedvezmények, törzsvásárlói kártyák


Hova érdemes? - Mindenkinek máshova.
Nekem ide vannak kártyáim, regisztrációim:

IKEA Family - http://www.ikea.com/ms/hu_HU/ikea_family/about_ikea_family.html
Online és helyszíni regisztráció is van: "Az IKEA FAMILY klubba a honlapunkon vagy az IKEA áruházakban az IKEA FAMILY állomásoknál lehet regisztrálni, neved, címed, születési dátumod és e-mail címed megadásával. Ha az áruházi FAMILY állomások egyikén regisztrálsz, azonnal kinyomtathatod a kártyádat, és igénybe veheted a klubtagsággal járó előnyöket. Honlapunkon történő regisztráció esetén 5 nap elteltével tudod a kártyádat kinyomtatni bármelyik áruházi FAMILY állomáson."
Szubjektív: bizonyos termékekre bizonyos ideig nagy kedvezmény, szerintem megéri.

dm Bababónusz program - https://www.dm-drogeriemarkt.hu/hu_homepage/szolgaltatasaink/baba_bonusz_program/
A boltban kell elkérni az űrlapot az active beauty regisztrációhoz, kitölteni, itt adnak egy ideiglenes kártyát, majd postán küldik a véglegest. Ezzel a regisztrációval lehet bejelentkezni a bababónusz programba is. (Ha már van dm kártya, akkor csak katt a linkre!) Minden elköltött 300Ft után jár 1 pont. A pontokért kuponokat lehet kapni. Már kismamák is regisztrálhatnak! A baba születését követően a boltban születési csomag vehető át! Utána a baba féléves, egyéves, kétéves és hároméves korában postáznak kuponokat, kisebb promó anyagokat.
Szubjektív: 3 évvel ezelőtt sokkal több előnye volt és sokkal értékesebb "ajándékokat" lehetett kapni, én egyre ritkábban használom. Leginkább a 15%-os végösszeg kedvezményt szoktam igénybe venni pelusvásárláskor.

Libero Klub - http://www.libero.hu/Libero_klub/
Minden Libero pelenka csomagolásán belül található egy kód, amit regisztráció után a honlapra kell feltölteni és pontokat lehet gyűjteni amiket aztán ajándékokra lehet beváltani. Fontos: a minimum levásárolható pont 16! A baba születésekor és minden szülinapján +3 pontot adnak ajándékba, sms-ben is értesítenek.
Szubjektív: annak aki rendszeresen Liberot használ, nagyon megéri, főleg a 30-40 pontot érő ajándékokért. Én a 3 év alatt 20 pontot ha gyűjtöttem, még nem váltottam be.

Rossmanó - http://www.rossmann.hu/babaprogram/a-programrol
Internetes regisztrációt követően a boltban lehet átvenni a kártyát. Hírlevélben lehet értesülni az akciós termékekről.
Szubjektív: economy (nagy kiszerelésű) pelenkáknál nagyon hasznos, szoktam használni mikor eljutok a Rossmannba.

Fakopáncs törzsvásárlói kártya - http://fakopancs.hu/torzsvasarloi-program.html
A webáruházban és a boltokban is ki lehet váltani 10.000Ft feletti vásárlás esetén. Internetes vásárláshoz automatikusan postázzák. 5000Ft alatt -5%, 5000Ft felett -10% kedvezmény jár.
Szubjektív: mi viszonylag sokat vásárolunk itt, ha szereti a gyerek a fajátékokat, bábokat, kreatív játékokat, akkor megéri.

Minimanó Klubkártya - http://www.minimano.hu/klubkartya.html
Bolt és webáruház. Regisztráció után postázzák a kártyát, majd az azon található számmal lehet az akciókat érvényesíteni.
Szubjektív: én egyszer használtam eddig, de nagyon elégedett voltam vele.

Orvosválasztás, szülésznőválasztás, hálapénz



Magánorvos, vagy SZTKs orvos?
Mikor kiderül, hogy babát várunk, talán ez az első nagyon fontos kérdés merül fel először. Mindenki mérlegel, oszt és szoroz, hogy miért az egyik vagy a másik utat választja. Nyilván mindegyiknek megvannak az előnyei és a hátrányai.

SZTKs:
- mindig van rendelés
- nem kerül pénzbe a várandós gondozás
- ha szerencsés helyhez tartozik a kismama akkor teljesen modern felszereléssel is találkozhat
- lakhelyhez közeli
- nem feltétlenül annál fog szülni az anya aki a várandósságot kíséri
- nem feltétlenül a legjobb vagy a legjobb hírű orvoshoz kerül a kismama

Magán:
- a megadott időpontra bejegyzett vizsgálat elvileg kevesebb várakozást feltételez
- egy orvos kíséri végig a várandósságot, aki ez idő alatt jó kapcsolatot alakít ki a kismamával
- minden várandós gondozási időpont és vizsgálat külön pénzbe kerül
- nagy eséllyel jó hírű az orvos
- korai terhességtől végigkísért várandósság esetén nagy eséllyel annál az orvosnál szülhet a kismama akinél szeretne
- a magánorvos szülés után több alkalommal is megnézi a kismamát a gyermekágyas osztályon


Mindezek azonban teljesen relatív állítások. Én most szeretném elmondani az én tapasztalataimat minden pozitív és negatív oldalával együtt, hogy megkönnyítsem a döntéseteket! :)
Abszolút szubjektív:
Én mikor várandós lettem Marcival, úgy gondoltam, hogy biztos kezekben akarom tudni magunkat. A férjem nem feltétlenül akart magánrendelésre járni, de azt mondta, ha én ettől érzem biztonságban, ám legyen. Az alapján választottam orvost, hogy melyik kórházban vezet szüléseket. Az volt a fő szempont, hogy olyan kórház legyen, ahol a lehető legalacsonyabb a császármetszések aránya. Így esett a választás Dr. Kocsis Évára (Szent Imre Kórház, ill. Szent Teréz Magánrendelő). Én kizárólag orvosnál akartam szülni. Úgy gondoltam, ha ő kíséri végig a várandósságomat, és nála szülhetek, baj nem történhet, hiszen addigra jól fogjuk ismerni egymást. 9 hetes terhes voltam, mikorra időpontot kaptam. Akkor már volt szívhang, kaptunk kis ultrahang fotót is. A magánrendelő tőlünk kicsit messze (munkahelyemhez közelebb) egy kis szobában volt, aminek a felszereltsége szerintem nagyon messze van a legkorszerűbbtől, de ezt inkább a férjem kifogásolta (jogosan). (Egyszer jártam itt egy akkor még féláras akciós vizsgálaton, na, itt nagyon pöpec a felszerelés, öröm volt leülni.) Az árakról: 2011-ben 1 várandós gondozási alkalom 10.000Ft volt, ami 2012. januárjától 12.000Ft-ra ugrott, majd 2. terhességem során 2013-14-ben 15.000Ft/alkalomra nőtt (most is ennyi). Ez úgy gondolom, az átlagnál picit magasabb. 2013 óta UH képet sem kaptam minden alkalommal, csak amikor a vizsgálat indokolta, pl. 12 hetes UH alkalmával. A doktornőnél az időpontok nem a hagyományos vizsgálat időpontok voltak, mint pl. itt; hanem ő 4 hetente nézett meg, a 36. héttől pedig hetente. Az első terhességem alatt a 12. héten beszéltük meg, hogy nála akarok-e szülni, ő akkor írt be a naptárjába. A második terhességemkor megkérdeztem, hogy elvállal-e megint, és mondta, hogy testvéreket mindig, így már az első alkalommal "lestoppoltam". :) A várandós gondozás során a doktornő szűkszavú volt, de nagyon pontos, lelkiismeretes, finom és empatikus. Soha egyetlen alkalommal sem fájt ahogy megvizsgált. A terhesség 12. hetéig hüvelyi úton ultrahangoznak, ezt pl. azelőtt nem tudtam. Később pedig volt szerencsém más (férfi) orvosokhoz is, akik a doktornőmhöz képest kifejezetten durván vizsgáltak. Vérvételt, AFPmérést, és egyéb vizsgálatokat sajnos nem minden esetben tudta ő a magánrendelésen elintézni, így a magánrendelésen kívül még 5 helyre kellett mennem: UH-ra a Szent Imrébe, vérévételre a Szent Kristóf Szakrendelőbe, háziorvoshoz, diabetológiára a Szent Imrébe és rendszeres vérvételre terhességi cukor miatt a lakhely szerinti SZTKba. Mindig időpontra mentem a magánorvosomhoz, ettől függetlenül volt, hogy 1-1,5 órát is várnom kellett, és hát választott orvosnál előfordulhat, hogy pont abban az időpontban vezet szülést, amikor vizsgálatra beírt páciensei várják. Ez velem a 2 terhesség alatt kb. 3x fordult elő. Én nagyon jól nevelt kismama voltam, ügyeletes időben, épp ebédidő körül szültem mindkétszer... A doktornő a szülést követően szinte minden nap bejött hozzám a gyermekágyas osztályra és megvizsgált, míg akinek nem volt saját orvosa, azt csak a vizites orvosok nézték meg reggel, és előfordult, hogy nem vizsgálták, csak megkérdezték, hogy jól van-e. Összességében: én nagyon megbíztam a választott doktornőmben, harmadjára is őt választanám. Megjegyzem, nagyon nehéz hozzá bekerülni.


Szülésznő-, bába-, dúlaválasztás
Szubjektív:
Én a doktornő által javasolt, kórházban dolgozó szülésznők egyikét hívtam fel telefonon, és ő vállalt el. Ez szerintem azért fontos, mert a doktornő tudja, hogy kivel szeret és tud a legjobban együttműködni, és ez meghatározó lehet kiélezett helyzetben. A szülésznővel, Széles Ágnessel, a 36. hét után találkoztunk először. Első terhességem során 2 alkalmas (2x6000Ft), a másodiknál egy egyalkalmas (1x7000Ft) szülésfelkészítőt tartott nekünk, valamint egyéni konzultáción voltam nála párszor a kórházban, mikor épp bent jártam diabetológián, ekkor nem fizettem. Nagyon megszerettem, bizalmi kapcsolat alakult ki köztünk, mindkét gyermekünket nála (Apás)szültem.
Bábám, dúlám nem volt, de velük is hasonló a protokoll. A szülés előtt több héttel, ill. a várandósság közepétől minimum érdemes megismerkedni, mert nem biztos, hogy passzol az anya személyiségével a bába vagy dúla személyisége, és a 38. héten kellemetlen lehet a váltás.


Hálapénz
Vannak magánrendelők, ahol ki van írva a vizsgálatok, várandós gondozás, szülés ára. Van aki szerint így egyszerűbb, nem kell annyit tanakodni, hogy mennyi az annyi. Szerintem nagyobb szabadságot ad, ha az orvos azt mondja, adunk amennyit gondolunk. Az én doktornőm konkrétan nem kért pénzt a szülésért. Van, akinek megmondják, hogy mennyi alatt nem is vállalják a szülését. Én szájhagyomány alapján azt tapasztaltam, hogy a nőgyógyásznak 50.000Ft-150.000Ft-ig terjedően szoktak adni, ill. átlagosan egy szülésért a vizitdíj 10x-esét szokták az elkérős orvosok elkérni. A szülésznőnek pedig az orvosnak adott pénz 1/2-ét vagy 3/4-ét szokták borítékba csomagolni.



+ Info: A Szent Imre Kórházban van lehetőség csecsemős nővért is választani 20.000-30.000Ft-ért. Ez azt jelenti, jelentené, hogy a fizetett csecsemős megkülönböztetett figyelemmel van az anya és gyermeke iránt, ill. beengedi Apukát is babafürdetéskor a kórházba és megmutatja a babaápolási technikákat. Szubjektív: azt tapasztaltam, hogy ez teljesen felesleges. Így is - úgy is megmutatják, vagy így sem - úgy sem mutatják meg a technikákat kórháztól függően. Pl. a Szent István Kórházban nagyon jó híre van a csecsemősöknek, míg nekem az Imrében nem volt meggyőző amit tapasztaltam. (Hozzáteszem, ez nem személyi hiányosságnak tudható be, mint inkább túlterheltség miatt lehet így.) Ha valaki nem fizet csecsemőst és segítséget kér, annak is megmutatják, ill. olyannal is találkoztam, akinek a csecsemőse épp szabadságon volt és telefonon tudott csak "segíteni". Első szülő anyukáknak hasznos lehet, de mivel a csecsemősök nagyon elfoglaltak, én érdemi különbséget nem tapasztaltam. Illetve a Szent Imre Kórházban tudatosan vagy nem, de egy szobában minden első szülő anya mellé egy többedszer szülő szobatársat tesznek, aki (ha jófej) hasznosabb tanácsokat tud adni akár mint a csecsemős.

Tabudöntögetés: a szexről anyaszemszögből



Kényes téma, de bizonyára mindenkiben felmerül a kérdés, hogy hogyan lesz a várandósság alatt, vagy a szülés után. Ahány ház, annyi szokás; azonban itt most olyan dolgokról lesz szó, amit én is begugliztam a várandósságom során és a szülés után, és alig találtam használható információt. Így hát, saját tapasztalatból, és anya-pletykákból építkezve következzen egy bejegyzés az intimitás témaköréből.

1) Szex a várandósság alatt
- nincs olyan, hogy nem szabad
- csak ha indokolja valamilyen betegség, vagy állapot, hogy ne legyen; pl. veszélyeztetett terhesség, nyitott méhszáj, ikerterhesség, korábbi sikertelen terhességek, korábbi koraszülés, méhlepény a méhszájon tapadt (ez a 6-8-9. héten már kiderül), szivárgó magzatvíz, alhasi görcsök vagy vérzés
- az 1. trimeszterben a libidó jellemzően nem hág a csúcsára, pláne, ha az édesanya folyton émelyeg, hány, szédül, álmos, fáradt, és este 8-9kor már alszik
- a 2. trimeszterben azonban a szerencséseknek mindezek a tünetei elmúlnak, mintha elvágták volna, sőt!
- van olyan, aki ebben az időszakban soha máskor nem tapasztalt módon éli meg a szexuális együttléteket
- ez azért van, mert a külső és belső nemi szervek bővebb vérellátással bírnak, ezáltal duzzadtabbak, érzékenyebbek és nedvesebbek
- előfordulhat, hogy az anya álmában él át orgazmust (van persze, aki ezt nem várandósan is tapasztalja)
- a 3. trimeszterben megint egy passzívabb szakasz következhet
- ez történhet pszichés okokból anya és apa részéről is: a baba már nagy, és mozog, nem akarják "zavarni", pedig a szex a magzatra nincsen negatív hatással
- nehéz megtalálni a kényelmes pózt a nagy pocak miatt, illetve a libidó ebben a szakaszban is általában csökken
- túlhordás esetén sokaknak bejön az a tipp, hogy egy jó szex megindítja a szülést; ez valakinek segít, valakinek nem - egy próbát megér! ;)
- ha a várandósság alatti szexuális együttlét után vérzés következik be, pár órát érdemes várni ha a vérzés nem nagy mennyiségű; majd ha órákkal később sem válik a színe barnássá, és a mennyisége sem csökken, akkor érdemes nőgyógyászhoz fordulni. Valószínű, hogy csak belső horzsolás, és nem lesz semmi gond, de a méhlepényleválás gyanúját kizárandó nem árt, ha orvoshoz fordulunk.


2) Orgazmikus szülés
Ezzel a fogalommal csak a 2. gyermekem születése után találkoztam, de hiszem/tudom, hogy létezik ilyen, sőt, egy háborítatlan vagy természetes, vagy a medrében folyni hagyott szülés (kórházban vagy otthon, vagy bárhol) valójában orgazmikus. Erről könyv is szól ugyanezzel a címmel, cikket pedig itt találtam.


3) Szülés után
- a szülést követő 6. héten van a bűvös hathetes kontroll, amikor a nőgyógyász rábólint, hogy "mindent szabad"
- addig bő, menstruációhoz hasonló vérzés jellemző, ezalatt pedig nagyobb a fertőzésveszély
- sok dolog befolyásolja a szülés utáni szexuális életet: van aki kívánós, van aki hallani sem akar szexről, a libidó jellemzően itt sem tombol mindenkinél
- a hüvelyi szakadások, gátseb, aranyér, császárseb mind mind fájdalmas "visszatartó erő" lehet
- amire még számítani lehet, hogy testi érintéstől és orgazmustól megindulhat a tej a mellekből, ami lehet, hogy zavarja az anyát vagy apát
- ami még jellemző, hogy a 2. trimeszterrel ellentétben száraz a hüvely; meg kell találni a megfelelő síkosító eszközt
Extrák:
- szoptatás alatt és menstruáció hiányában is teherbe lehet esni (élő példa a 2. fiam) :)
- a testvér(ek) a "legjobb", de mindenesetre a leghatékonyabb fogamzásgátlók

- szerintem egy kismama sugárzóan gyönyörű és nagyon szexi, ezt sok férfi, apajelölt és édesapa is alátámaszthatja


Baby shower, avagy a babaváró buli új divatja



Várandós kismamák körébe begyűrűző új őrület, a baby shower, vagy babaváró buli. Az ötlet természetesen Amerikából származik, de itthon is kezd ismertté válni. A kismama barátnői szervezik a kismama és a születendő babája tiszteletére. Tipikus ajándékok, játékok és dekorációk kapcsolódnak hozzá. Írnék erről egy rövidet... ha másért nem, egy jó pelenkatorta elkészítési "receptért" olvassátok szeretettel. :)


1) Hogy miért jó ötlet?
- mert a leendő anyuka előreláthatólag hosszú ideig nem fog ilyen önfeledten bulizni a barátnőivel egyedül
- kedves meglepetés, a nagy hormonkavalkádban biztosan nagyon meghatódik majd az ünnepelt
- szép gesztus megünnepelni egy pici baba születését
- lehetőség kreatív ajándékokkal elhalmozni a kis családot
- és mert jó buli

2) Milyen tipikus ajándékokkal szoktak készülni?
- a legnépszerűbb a pelenkatorta, elkészítéshez útmutató itt és itt
- olyan dolgokból érdemes összekészíteni, amire biztosan szüksége lesz a babának/anyának
Tipp 1: babakozmetikumokból alkoholmentes és illatanyagmentes a legjobb, nem okoz allergiát (dm-es és Rossmann-os termékek előnyben)
Tipp 2: popsitörlő a legjobb; fürdető, sampon és társai közül a gyógyszertáriak a legjobbak és ezeket úgyis a gyermekorvos írja majd fel, de ha mégis ilyesmivel szeretnénk kedveskedni, többfajta, kisebb kiszerelésű praktikus lehet, hogy ki tudja választani a család a nekik legjobban megfelelőt
Tipp 3: pelenkából a legkisebb méretet érdemes választani, és csak 1 csomaggal, mert hamar kinőheti a baba, vagy ha nem válik be a pelenkamárka, ne váljon feleslegessé
Tipp 4: a baba várható születési időpontjakor várható időjárásnak megfelelő 100% pamut (!!!) ruhák (rövid ujjú v. hosszú ujjú body, rugdalózó, harisnyanadrág - nemcsak lányoknak, esetleg kis zokni, sapka vagy kis kalap)
Javasolt méret: 50/56 - ha köztudottan nagyobb baba lesz, vagy biztosra akartok menni: 62 :)
Tipp 5: popsikenőcs (Neogranormon, Sudokrém)
Tipp 6: a plüssállatok nagyon cukik, vannak zenélősek is (dm, Rossmann), bár ezekkel úgyis csak később játszik majd a baba
Tipp 7: frottír fürdőlepedő, pamut takaró
Tipp 8: én a cumit, cumisüveget nem szeretem, sosem használtam, ezt csak akkor vegyünk, ha biztosan tudjuk, az anyuka örülne neki


3) Milyen játékokat játsszunk egy babaváró bulin? - ötletek: saját kútfőből és innen
Szinte mindegyik játékot lehet csapatban vagy egyénileg játszani, esetleg úgy, hogy a leendő anyukát "teszteljük". Ehhez elő lehet készíteni egy nagy lapot a pontozáshoz.
a) Szembekötős pelenkázós
Hozzávalók: játékbaba, annyi pelenka ahány fő, kendő
Játék: Bepelenkázott játékbabát levetkőztetni és bepelenkázni bekötött szemmel egyesével vagy csapatban
b) "Kakis" pelus
Hozzávalók: pelenka, olvasztott csoki, zene
Játék: az olvasztott csokival megtöltött pelenkát a körben ülők adogatják a mellettük ülőknek körbe, közben szól a zene. Amikor a játékvezető megállítja a zenét, akinél a "kakis" pelus van, kiesett.
c) "Elfolyik a magzatvíz"
Hozzávalók: műanyag babák és műanyag poharak
Játék: ahány vendég érkezik, annyi műanyag pohárra van szükség és olyan játékbabákra, amik ezekbe beleférnek. Előzetesen le kell fagyasztani a vízzel telt poharakat úgy, hogy a babák is benne vannak. Mikor a vendégek megérkeznek, kapnak 1-1 jeges babás poharat. Akinek először olvad ki a babája, azaz "folyik el a magzatvize", nyeri a játékot.

 

d) Lufihas
Hozzávalók: annyi lufi ahány fő
Játék: Háromra mindenki felfújja a lufit és beteszi a pólója alá. Aki a leghamarabb végez, pontot kap. Utána mindenkinek ki kell pukkasztania a lufiját - aki először "szüli meg" a lufit, pontot kap.
e) Bébiétel kóstoló
Hozzávalók: x üveg bébiétel, kicsi műanyag poharak, kanalak
Játék: mindenki kap annyi db műanyag poharat, ahány bébiétellel akarjuk játszani. (Ideális lehet 5db.) Ezekbe kiporciózunk előre mindegyik fajta bébiételből egy kicsit. A játékosoknak ki kell találni melyik milyen ízű bébiétel.
f) Cumipassz
Hozzávalók: 1db cumi aminek van fogója, szívószálak
Játék: mindenki a szájába vesz egy szívószálat. Aki kezdi a játékot, felfűzi a cumit a saját szívószálára. A feladat: továbbadni a cumit szívószálról szívószálra. Nem szabad hozzáérni kézzel, sem egymással érintkezni. Sorverseny. Az a csapat nyer, akik először végigadják a cumit.
g) Babanyugtató
Hozzávalók: kartonbaba, szája helyén akkora lyuk, hogy egy cumi beleférjen, 1db cumi, stopper, kendő
Játék: bekötött szemmel bele kell tenni a cumit a kartonbaba szájába. Aki leghamarabb teljesíti a feladatot, az nyer.
h) ZoknipárosítóHozzávalók: 10-20 pár különböző színű babazokni
Játék: a vendégek körben ülnek, középre kiborítjuk a babazoknikat összekeverve. Aki a legtöbb párat összehajtogatja, nyer.
i) Babatárgyak - kitalálós
Hozzávalók: nem átlátszó zacskók, babatárgyak 10-15 db, minden résztvevőnek egy papír és toll
Játék: mindenki kap egy zacskót, amibe bele van rejtve 1db babatárgy. A vendégeknek ki kell találni, mi az, és mire való, ezt felírják egy papírra. Az összes zacskót körbeadják. A végén, mikor mindenkinél volt már minden zacskó, a leendő anyuka mindet kibontja, és elmondja a megfejtést. Aki ahányat eltalált, annyi pontot kap.
Tippek a tárgyakhoz: anyatejtartó zacskó, mellbimbóvédő, melltartóbetét, szülés utáni vastag TENA betét, köldökcsonkot összeszorító kapocs (kölcsönadhatja egy anyuka, aki eltette a saját babájáét emlékbe), kórházi karszalag, terhességi teszt, gumi orrszívó, kakifogó mosható pelushoz, karika karikás kendőhöz, fülhőmérő vagy infrahőmérő, éjjeli fény, bébiőr, szoptatós melltartó, mosható pelenka külső/belső.
Mindezeket érdemes kölcsönkérni, nem muszáj megvásárolni. Gyakorló anyukáknak tutira van ebből-abból egy-egy elfekvőben. :)
j) Babatárgyak - ki tud többet?
Hozzávalók: papír, toll
Játék: listát kell írni adott idő alatt (pl. 3perc). ki tud több babatárgyat felsorolni.
k) Bébiételevő verseny

Hozzávalók: feleannyi üveg bébiétel ahány vendég lesz, uennyi kanál, uennyi kendő, uennyi kukás zacskó
Játék: páros játék. A páros egyik tagja magára ölt egy kukás zacskót, a másiknak bekötött szemmel meg kell etetni vele az egész üveg bébiételt. Amelyik párosnak először elfogy a bébiétel, az nyer.

l) Anya-kvíz
Hozzávalók: papír, toll
Játék: a játékvezető kérdéseket tesz fel a leendő anyáról és babájáról, aki helyesen válaszol, pontot kap.
Tippek: baba neme, neve, anya életkora, mikor fogant a baba, baba névnapja, anya születési méretei, mennyi ideig szoptatta az ő anyukája, melyik kórházban született, mennyi idő alatt, születési haja és szeme színe (ezeket lehet az apuka adataival is), anya kedvenc gyermekkori játéka
m) Gyerekdal verseny
Hozzávalók: papír, toll
Játék: ki tud több gyerekdalt? Aki el is énekli, plusz pont. :)
n) Gyerekdal kitalálós
Hozzávalók: CD gyerekdalokkal, papír, toll mindenkinek
Játék: az első pár perc lejátszása után ki tud több gyerekdalt felismerni
o) Babatárgyak ABC sorrendben
Hozzávalók: papír amin az ABC betűi egymás alá fel vannak írva, toll mindenkinek
Játék: minden betűhöz kell írni egy babatárgyat vagy szüléssel kapcsolatos szót. Az nyer, aki adott idő alatt legtöbbet fel tud sorolni.
p) Kívánós teszt
Hozzávalók: papír és toll mindenkinek
Játék: a leendő anyuka előre felírja milyen ételeket kívánt ill. mitől undorodott a várandósság alatt. A vendégeknek mindkettőre 3-3-at lehet tippelni. Aki a legtöbbet eltalálja, nyer.
q) Cumisüveg-verseny
Hozzávalók: annyi cumisüveg ahány játékos, benne tej/ital
Játék: háromra aki előbb megissza, nyer.
r) Vizes-lufi magzatvízHozzávalók: annyi lufi ahány játékos, benne víz
Játék: mindenki kap egy vizes lufit, amit a térde közé kell helyezni. Aki a legtovább tudja tartani anélkül, hogy a lufi kidurranna (=elfolyna a magzatvize), az nyer. Szabadtéri játék.



Amíg ezeket írtam, kedvem támadt egy ilyet szervezni. Ha Ti is így érzitek és van kismama barátnőtök, ne habozzatok!!! :)


Korai várandósság jelei


Itt a neten kering egy-két info ilyen címszó alatt, vagy a "Terhesség tünetei" címszó alatt, én azonban kiegészíteném még többel.


1. Menstruáció elmaradása.
2. Émelygés
3. Szédülés
4. Hányinger.
5. Hányás - bármely napszakban!
Szerencsétlenebbek, mint pl. én is, naponta többször szoktuk ezt produkálni. :(
6. Szagokra, illatokra való érzékenység.
Én pl. mindkét alkalommal onnan tudtam meg, hogy babát várok, hogy a cigiszagot elképesztően elviselhetetlennek éreztem. De a megszokott parfüm is orrfacsaró lehet várandósan.
7. Nem bírod, rosszul vagy, kihányod a reggeli/délutáni kávédat.
8. Állandó fáradtságot érzel, bármikor képes lennél elaludni, ill. egész nap tudnál aludni.

9. Érzékennyé válnak a mellbimbók, annyira, hogy pl. törölközésnél még a törölköző érintése is fáj. Szoptatós anyák hamarabb érezhetik, mert a szoptatás nagyon fájdalmassá válik.
10. Mellbimbók udvara sötétebbé válik.
11. Mellek megduzzadnak.

12. Fejfájás.
13. Nem esik jól a hason alvás.
14. Nem esik jól a torna, a biciklizés, a futás, a kedvenc sportod.
15. Szorít a nadrág, harisnyanadrág, szoknya.
16. Bizonyos ételeket hirtelen nagyon megkívánsz.
17. Bizonyos ételektől hirtelen nagyon rosszul leszel.
18. Szorulás vagy éppen hasmenés-
19. Nagyon gyakori vizelési inger.
20. Hatalmas étvágy.
Így utólag visszaemlékezve óriási zabálási roham jött rám, mikor még nem is tudtam, hogy a gyermekeimet várom, de mindkettőnél így volt.
21. Testváladékok mennyisége nő: orrfolyás, nyál, hüvelyváladék.

Ezek a tünetek természetesen nem mind jelentkeznek feltétlenül és nem mindegyik várandósságnál jönnek elő vagy jönnek elő ugyanolyan mértékben, szóval ha attól még, ha nincsenek ilyen tünetek, simán lehet, hogy a baba úton van! :) Az is biztos, hogy nincs két egyforma várandósság!

 Ha Nektek is vannak/voltak olyan tüneteitek, amik itt még nem szerepelnek, nyugodtan kommentáljatok! :)


Pelenkát, de milyet?


Első babavárás alkalmával az ember szépen lassan elkezd tájékozódni a babaruha méretekről, a babakelengye tartalmáról, a szükséges és felesleges dolgok listájáról. Ilyenkor szinte azonnal felmerül a kérdés: Milyen pelenkát válasszak? Mi is kipróbáltunk több márkát, mosható és eldobható típusból is. Következzenek hát a mi tapasztalataink:


PAMPERS
1) active baby:
- nekünk ez vált be a legjobban
- puha, rugalmas
- nem ereszt, nagy a nedvszívóképessége: nem kell nagyon gyakran cserélni
- szagtalan
- vékony, így nincs az az érzése az embernek, hogy egy nagy pelenkát fog a gyereke helyett a kezében (legalábbis újszülött korban)
- sajnos ez a márka a legdrágább általában, én a papírdobozos economy szerelést szeretem venni
2) premium care:
- nekem nagyon nem jött be a hálós rétege miatt
- kipirosodott tőle a fiaim popsija
- de lányos anyukák általában dicsérik
3) sleep and play (narancssárga):
- alapvetően nem volt rossz tapasztalatom
- de mivel illatosított, én nem bírtam a szagát (pláne várandósan)
- talán kissé kevésbé nedvszívó mint az active baby
4) bugyipelenka:
- egyszer véletlenül ezt vettem az active baby helyett, és kicsit meg is bántam
- könnyen szakad az oldalsó ragasztásnál
- valamint nagyon becsúszik a farpofák közé ahogy szaladgál benne a gyerek
- azoknak a nagyobb babáknak praktikus, akik nem engedik fekve pelenkázni magukat
- egyes bölcsikben nem engedik a használatát
- jobb, mint a premium care és mint a sleep&play

LIBERO
- nekem sajnos nem jött be, mert nagyon merev és kemény
- valamint mert újszülött fiaim rendszerint kipisiltek belőle
- nekem a comboknál rugalmatlannak tűnt
- viszont abból a szempontból jó választás, hogy van a Libero Klub kedvezmény: minden pakk pelenka csomagolásán belül található egy kód, amit regisztráció után ide feltöltve pontokat érnek, amiket értékes holmikra lehet beváltani.
- árban talán a második legdrágább

dm BABYLOVE
- az újszülött méretet próbáltam 2 éve, és sajnos nagyon nem tetszett
- noha árban sokkal olcsóbb, mint a Pampers vagy a Libero
- a pelenka hátsó része nem elég hosszú, viszont a lábak között nagyon széles
- kemény és merev ez is

Rossmann BABYDREAM
- még nem próbáltam
- de nagyon sokan dicsérik
- puhábbnak tűnik a dm saját márkás pelusnál
- árban szintén kedvezőbb, mint a többi

Müller Beauty Baby- egy kedves barátnőm nagyon kedveli
- olcsó (amikor akciós) és jó minőségű
- én még nem próbáltam



Mosható pelusokMikor Marci fiam 2012-ben megszületett, Apjuk nagy elánnal belevetette magát az öko-bio-apu szerepbe, és gondosan utánaolvasott a mosható pelusoknak. Ekkor be is szereztünk pár darabot számos típusból. Azóta eltelt 4 év, és a mosható pelus piac jobban virágzik, mint valaha. Nagyon valószínű, hogy most már olyan márkák is befutottak, amiknek akkor mi hírét sem hallottuk, úgyhogy kérlek Titeket, akinek tuti tippjei vannak e témában, ne habozzatok, írjátok meg itt, kommentben!

Személyes tapasztalat: mikor bevásároltunk mosható pelusból és nagyon öko-bio szülőknek éreztük magunkat, nyakunkba vettük a várost és elmentünk romkocsmázni. Ott Marci olyan mértékben kakilt ki/be/össze mindent és bennünket is, hogy egy szál textilpelenkába csavarva hoztuk haza a 4-es 6-oson, és én akkor megfogadtam, hogy moshatót csak otthon használok. Én úgy döntöttem, hogy amíg anyatejes a gyerekem, addig nem próbálkozom moshatóval. Nagyjából 1-1,5 éves kora körül csináltuk azt, hogy napközben mosható volt rajta itthon, aztán mikor tudtam, hogy kakilni fog (nagyjából ki tudtam számítani), kapott egy eldobhatót, majd délutáni alváshoz, éjszakára és ha elutaztunk itthonról, szintén eldobhatót adtunk rá. Aztán mikor Marci 16 hónapos volt, én várandós lettem Bercivel, és nem bírtam a szagokat, és visszatértünk az eldobhatóra.

Következzenek most a márkák, amiket mi próbáltunk:

MONAPEL
Marci pár hetes volt, mikor Apjuk hazaállított egy nagy pakk Monapellel. Ráadtam a gyerekemre, és az volt az érzésem, hogy egy merő pelenkát fogok, és sehol nem érzem az én kicsi babám puha babatestét. Ez a márka akkor még csak a nagy, állítható méretű fehér pelusokat gyártotta. Azóta van több típusú, több színű és méretű pelusuk is. Előnye, hogy magyar termék.
http://monapel.com/monapel-moshato-pelenka/


POP-IN
Az akkori kedvencem volt, a frottír anyagból készült all-in-one típus. Szerettem, hogy belülről patentolható, hogy viszonylag kicsi csomagot képez a baba popsiján, hogy gumírozott a comboknál. A mostaniak már teljesen mások, mint ami nekem volt, biztosan sokat fejlesztettek rajta.
http://www.popin.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=16&Itemid=11&lang=hu

KUSHIESPróbáltuk még ezt is, tetszett, mert gyorsabban száradt mint a Pop-in, viszont nagyobb is volt sokkal, még a legkisebb méret is. Puhább volt a belső része, kevésbé áteresztő a külső része. Mivel amerikai márka, mi Vaterán szereztük be, külön márkaboltja úgy tudom, nincsen, de bababoltokban fellelhető.
http://www.kushiesonline.com/Kushies-Diapering-s/8.htm


Aki szeretne még több infót mosható pelus-témában, itt talál bőven: http://moshatopelus.blogspot.hu/
Valamint tapasztalatokat, tippeket, peluskritikákat én is nagyon szívesen olvasok tőletek! Írjatok itt! :)

A terhességi cukorbetegséről (GDM - gestatios diabetes mellitus)


Ma Magyarországon minden 24-26. hetes várandós kismamának kötelezően elvégzendő vizsgálata a cukorterhelés. Magáról a terhességi cukorbetegségről nem szeretnék bővebben írni, inkább megosztom Veletek azt a pár oldalt amit a Szent Imre Kórház diabetológiáján kaptam - hasznos, és könnyen érthető olvasmány, megéri rászánni azt a pár percet, amit az elolvasása igényel. :)




A teljes eljárás így néz ki:
- a nőgyógyász ír egy beutalót a háziorvosnak, hogy kérje a kismama cukorterhelését
- a háziorvos megírja a beutalót a laborba, beikszelve a kért elemeket

(ezzel egy időben szoktak kérni egy teljes vér- és vizeletvizsgálatot is, ezért lehet több X a beutalón)
- abban az esetben, ha a kismamának nincsen (úgy emlékszem) 2 hétnél nem régebbi cukoreredménye, a laborban első alkalommal vesznek egy éhgyomri vért, hogy megnézzék, terhelhető-e a kismama cukra (itt nagyon fontos, hogy ekkor nem történik meg a terhelés, csak egy sima vérvétel!!!)
Saját tapasztalat: első babámat várva még dolgoztam ennyi idős várandósan, és mivel a cukorterhelés min. 120 percet vesz igénybe, szabadságot vettem ki az adott napon, potyára - ugyanis a konkrét terhelést csak azután végezték el, hogy megvolt a friss éhgyomri cukoreredményem!
- ha a kismama éhgyomri cukra 5,5-6 mmol/l felett van, nem terhelhető (intézményfüggő, hogy mit tartanak határnak)
- ha az érték a normál tartományba esik, tehát 3,5-5,5 mmol/l között van, akkor elvégezhető a terhelés


így néz ki a 75g-os glükóz egy 200 Ft-os érme mellett
A konkrét cukorterhelés menete a következő: - a kismama elmegy a laborba jó korán (általában 07.30-ra, hogy legyen idő!)
Fontos! Kismamákat, cukorterheléseseket (egészségügyi dolgozókat, cukorbetegeket, kisgyermekkel érkezőket soron kívül fogadják!!! Ezt ki is kell használni, nem szabad udvariaskodni! A laborban minden nővér tisztában van ezzel, így ha egy kismama előre kéri magát, abból soha nem lehet probléma!!! A többi várakozóval ilyenkor nem szabad foglalkozni! Jobb helyeken lehet elsőbbségi sorszámot kérni (XI. kerület, Szent Kristóf  Rendelőintézet), vagy a nővér eleve úgy szólítja be előre a kismamákat, terheléseseket, cukorbetegeket (anno Mester utcai SZTK - most már szerencsére van rendes sorszámhúzás ott is).
- vénásan vesznek tőle egy éhgyomri vért (megelőzően 10 óráig nem szabad enni, csak vizet lehet inni)
- a laborban/rendelőben/otthon megissza az anyuka a 75g orvosi cukrot 2-3dl vízben feloldva (egyes helyeken engedik, hogy friss citromnak a levét belefacsarják - így ihatóbb a lötty)
(a cukrot elvileg a laborban kapja a kismama ingyen, máshol a háziorvos írja fel receptre és a kismamának magának kell vinnie (receptre ~ 65Ft, nem receptre ~350Ft)
Saját vélemény: ha tejet itatnak+zsömlét etetnek cukorterhelés címén, az nem ad mérvadó eredményt!!! Egyes kerületekben pár éve még hatalmas eltérés volt, hogyan végeztették a háziorvosok/nőgyógyászok a cukorterhelést. Sajnos a 75g-os cukoroldat förtelmes, de ezzel lehet csak kiszűrni a GDM-et, ami a várandósság során nagy jelentőséggel bír, ha jelentkezik (erről később)!
- az utolsó kortytól számított 120. percben ismét vénásan vért vesznek (addig enni nem szabad, vizet, vagy ízesítetlen teát szabad fogyasztani)
- az eredmény 0,5-3 napon belül megérkezik a laborba, majd a háziorvoshoz
- ha a 120 perces eredmény eléri vagy meghaladja 7,2 mmol/l értéket, akkor beszélünk terhességi cukorbetegségről


További teendők GDM esetén:

- a nőgyógyász beutalja a kismamát a diabetológiára (általában abba a kórházba, ahol a kismama szülni fog, vagy ahova az orvos tartozik)
- a diabetológián megállapítják, milyen gyakori kontrollra van szükség
Saját tapasztalat: első két gyermekemmel (8,5 mmol/l és 8,3 mmol/l-es 120 perces értékkel) 2 hetente kellett járnom a diabetológiára friss eredményekkel. Sajnos nem volt jó tapasztalatom a Szent Imre Kórház diabetológiájáról. Nagyon szeretnek a kismamákra ráijeszteni - ennek oka valószínűleg az lehet, hogy vannak, akik teljesen figyelmen kívül hagyják a rossz cukoreredményüket, pedig ezt nem szabad félvállról venni!
- általában az a protokoll, hogy 150-160 g-os szénhidrát-diétára "ítélik" a kismamát
(ld. a fenti fénymásolat első oldalát!)
- ezt követően a megbeszélt gyakorisággal kérnek új eredményt, melynek menete a következő:
- a kismama elmegy reggel éhgyomri vénás vérvételre, megreggelizik, az utolsó falat lenyelését követő 60. percben újra vesznek tőle vénás vért
- a 60 perces terhelés eredménye akkor jó, ha 6,1 mmol/l alatti

Tudnivalók a szénhidrát-diétáról:
A szénhidrát-diéta nem csupán abból áll, hogy nem szabad édességet enni - ez a legnagyobb téveszme ebben a témában. Az a lényege, hogy minden élelmiszernek megvan a maga CH-értéke. Ezt egy táblázatban foglalták össze, íme:




Értelemszerűen kinek milyen mértékű diétát írnak elő, aszerint kell betartania a pl. 150g-os vagy 160g-os, esetleg 200g-os CH-diétát. (Általában testsúlyhoz kötött, hogy mennyit írnak elő. Én pl. 56kg-mal lettem várandós, és 150g-ra ítéltek. :) ) Ez azt jelenti, hogy 1 nap 150g-nak megfelelő szénhidrátbevitel engedélyezett. Ez lehet bármi, pl. egy TúróRudi is uzsonnára akár, de akkor a napi mennyiségből 11,7g már meg is volt (adat innen: http://www.kalóriaguru.hu/kaloriatablazat/turo-rudi-kaloria.php). Tulajdonképpen ki kell sakkozni, hogy miből mennyit érdemes enni, hogy ne érezzünk borzasztó éhséget.

Saját tapasztalataim és tippjeim:
Csodák csodájára most, a 3. várandósságom során nem lettem cukros, aminek persze nagyon-nagyon örültem! (120 perces értékem 6,0 mmol/l lett!) Sokat gondolkodtam, mi lehet az oka a változásnak. A következőre jutottam: az előző két terheléskor lefeküdtem pihenni, és általában a várandósságaim során sokkal nyugisabb életet éltem, míg a harmadik alkalommal sokat sétáltam és futottam a két fiam után - a testmozgás kifejezetten jót tesz a vércukorszint megfelelő mederben tartásában!!!
Ha már az ember cukros lesz (mint ahogy én is végigcsináltam 2x10 hetet diétával), valóban érdemes egy jó digitális konyhai mérleget beszerezni (ha még nincs otthon), hiszen ezzel sokkal könnyebben mérhető a napi betevők CH-tartalma!! (Én spórolni akartam, és nem volt jó döntés - azóta már van digitális mérlegem! :) )
Érdemes a diétát betartani, mert sok más következménnyel is járhat a nem-betartás!

Extra info: országonként is hatalmas az eltérés abban, hogyan végzik a cukorterhelést. Angliai és németországi infóim vannak, érdeklődésre szívesen megosztom ismerőseim tapasztalatait, illetve Ti is bátran írjátok meg, ha külföldön ilyenen keresztülmentetek!

Mit mondj/ne mondj egy szülés előtt álló nőnek?


Mikor egy kismama hasmérete elér egy bizonyos nagyságot, elkezdődnek a szokásos mondatok amikkel az anyukát bombázni kezdik. Na most, egy kismama ugyebár hiperérzékeny, és nem biztos, hogy minden ilyen megjegyzés jól esik neki. Pláne, mivel valószínűleg ő maga szeretne leginkább túl lenni a szülésen. Mivel én most éppen a kiírt időpontom előtt vagyok pár nappal, tökéletesen átélem ezeket. Egy kis támpontot szeretnék nyújtani, hogy mi esik jól és mi nem - és valószínű, hogy nem csak nekem, hanem többi kismamatársamnak is.

Fotó: Baski photography

Mit ne mondj egy szülés előtt álló kismamának?
- Egyben vagy még?
- Jól kihúzod...
- Nem kellett volna már szülnöd?
- Még mindig nem szültél meg?
- Úristen, mekkora a hasad (milyen nagy/milyen kicsi)!
- Nem akar megszületni az a baba?
- Mekkora lesz?! Úristen, az biztos császár!
(Nekem ez a mondat a halálom...)
- Még csak ilyen kicsi? Biztos, hogy mostanra vagy kiírva?
- Biztos, hogy nem ikrek?


Helyette: mit mondj egy szülés előtt álló kismamának?

- De szép vagy, csak úgy sugárzol...
- Milyen csinos kismama vagy!
- Milyen szép kis/nagy pocakod van.
- Biztosan nagyon szép egészséges kis/nagy baba lesz!
- Kitartást!
- Mindjárt meglesz, ügyes leszel!
- Szép szülést kívánok!
- Legyen olyan szülésed amilyenre vágysz!
- Drukkolunk, Veled vagyunk!

Minden kismamának a vágya, hogy szép szülésélménnyel egészséges babát hozzon a világra. Támogassuk ebben, biztassuk erre, biztosítsuk róla, hogy mi is mellette állunk, és azt kívánjuk neki, amire ő vágyik! A bíráló, megmondó, okoskodó megjegyzések nagyon fájdalmas pontot érinthetnek...


Áldott állapot, várandósság, terhesség?


A babavárás időszakát mindenki másképp szereti nevezni. Valakit az egyik kifejezés, valakit a másik zavar. Áldott állapot? Várandósság? Terhesség? Szerintem egyik kifejezéssel sincs semmi baj. Épp ellenkezőleg. Én úgy éltem meg, hogy pont ilyen sorrendben éreztem annak, aminek nevezzük. :)

Áldott állapot
Én mindhárom gyermekemet nagyon-nagyon akartam, régóta vágytam Rájuk. Így amikor megtudtam, hogy lesznek, valóban áldott állapotnak éreztem. Noha a kezdeti időszak nekem sosem volt könnyű (ugyanis nagyon sokat hánytam), mégis kiváltságosnak éreztem magam. Egy kismamát különleges atmoszféra lengi körül szerintem. Nekem csupa jó tapasztalatom volt az utcán is. Megfigyeltem, hogy az emberek többsége valamiféle titkos tisztelettel tekintett a kerek pocakomra. Nagyon szeretem az állatvilággal párhuzamba állítani a mi életünket. A majmok az egyik kedvenc példáim, nyilván a"rokoni szálak" miatt. ;) Tehát, még a majmokból is különleges érzéseket vált ki egy kismama-pocak:


Várandósság
Kétségkívül ez a legszebb elnevezés, hiszen az egész 9-10 hónap a várakozásról szól. Ez a várakozás pedig tele van apró "jutalom-extrákkal", amiket én nagyon élveztem mindvégig:
- szebb, erősebb, fényesebb lesz a haj, és nem hullik
- erősebb lesz a köröm, és nem törik
- sok kismamának látványosan megszépül a bőre is
- egy kismama csak úgy ragyog
- sokan sokkal kívánósabbak lesznek (aminek a férjek biztosan nagyon örülnek)
- kevésbé nő a testszőrzet
- nagyon szexi kisugárzás (legalábbis szerintem)
- kicsattanó energia a 2. trimeszterben
Természetesen vannak negatív velejárók is, például a plusz kilók, a terhességi csíkok, az esetleges cukorbetegség/magas vérnyomás vagy éppen a fent említett dolgok ellenkezői is előfordulhatnak. De valahogy én szerettem a pozitív oldalát nézni ennek az időszaknak, és biztosan mindenki talál örülnivalót!


Terhesség
Na, a legutolsó hetekre ez igaz, akármennyire is negatív kifejezés. Mert teher, édes teher, de valóban nehéz és cipelni kell. Nekem különösen nehéz volt, hiszen nagyon nagy gyerekeim voltak (3940g, 4100g, 4280g), és őket nemcsak cipeltem, de bennük keringett a vérem. Nem csupán annyi egy ekkora súlyt cipelni, mintha egy +10-20kg-os hátizsákot a hasunkra vennénk.
Facebook-on találtam egy nagyon találó videót:
https://www.facebook.com/StoryofThisAndersonLife/videos/973327689451388/
Íme, pár kifejező képkocka:


A vége pedig a legszebb dolog ami valaha történhet: egy kisbaba születése! És ezért bármi megéri!
Szép babavárást mindenkinek! :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése