Megérkezett - és most hogyan tovább?

Az első napok


Sosem felejtem el, mikor Marcit hazahoztuk, már a liftben azon kattogott az agyam, hogy mi lesz velünk most, hogy nincs mellettünk a kórházi személyzet (orvos, szülésznő, csecsemős, nővér) aki bármikor ott van, és segít ha bármi van. Komolyan, a sötéttől is féltem, meg hogy nem ébredek fel, mikor a babám sír. És hogy egyáltalán, mit fogok én kezdeni egy újszülöttel, akit mindennél a világon jobban vártam, de most teljes valójában itt van, és főleg van. És most, Úristen, mi lesz?!
Amikor első éjszaka sírt, és nem akart elaludni, vele együtt bőgtem, úgy hívtam telefonon Anyukámat, hogy "De, Anya, síííííhhhííír!", mire Anyukám csak annyit mondott, "Igen, a babák sírnak."

Na, én erre már a második gyerek után azt tudom mondani, hogy sírnak, és mindig másképpen.
Kedves Anyukák, Apukák! Nem szabad megijedni (ahogy én is tettem annak idején)! Én pici gyerekkoromtól az anyaságomra készültem, azt hittem, mindent tudok, és érzésből úgyis minden menni fog. Hát, nekem kb. 3 hónapba telt mire megismertem a gyermekemet. Akkor jött el az a pillanat, hogy meg tudtam különböztetni a síráshangjait. Addig pedig marad a listám amit minden sírás alkalmával végigzongoráztam:

1. Éhes. - megszoptatni/megetetni
2. Pisis/kakis. - tisztába tenni
3. Melege van. - vékonyabb ruha
4. Fázik. - plusz hálózsák
5. Fáj a hasa. - erre van egy nagyon jó póz (kijön büfi, puki), nekem is úgy tanították:
6. Testközelre (főleg az anyáéra) vágyik. - kendő, vagy ami nekem a legjobban bejött:

Mivel én a szülés után annyira gyenge voltam, hogy büfiztetni sem bírtam el a saját (3940g-os) gyerekemet, hordozni is csak később kezdtem, viszont addig rengeteg időt töltöttünk így, és imádtuk. Érdekes módon, másodszülöttem nem bírt így aludni. Neki sokkal megnyugtatóbb volt a saját kiságya, aludt is benne szépen, ahogy hasra tettem. Ezt előtte sosem hittem volna, hogy ilyen létezik. Neki tehát teljesen más igényei voltak/vannak.

Nagy dilemma a hason vagy háton fektetés. A kórházban oldalra fektették a babákat. Háton azért javasolják, mert a bölcsőhalállal hozzák összefüggésbe a hason altatást, ez azonban nincs 100%-ig alátámasztva tudományosan, mivel a miután elterjedt, hogy a bölcsőhalál oka a hason altatás, az anyák túlnyomó többsége háton altatta gyermekét, és így nem volt releváns a hason/háton altató anyák száma (befolyásoltság miatt). Nincs olyan, hogy valaki akkor jó/felelősségteljes anya/apa ha hason/háton altat. Ez nagyban függ a babától: hogy Ő hogyan szeret aludni!
Én négy okból altattam a babáimat hason:
- férjem is, én is sokkal nyugodtabban alszunk hason, gondoltam, ő is így lesz ezzel
- ha bukik éjszaka, kisebb a valószínűsége a visszaömlő bukás általi fulladásnak
- így a későbbi mozgásfejlődését is elősegítem, mert hamarabb emeli a fejét/fordul meg/kezd kúszni stb. a baba ha sokat van (nappal is) hasra téve
- nem akartam hogy kilapuljon a fejének a hátsó része (ez ugyan némileg csak esztétikai, ill. hiúsági kérdés, és nyilván nem marad úgy senki, de nekem sokkal jobban tetszik egy gömbölyű kis koponya, ám a lapos fejnek is vannak kóros változatai, cikk itt)
Azóta eltelt 3 év, a családban mindannyian hason alszunk.
Természetesen ugyanígy meg lehet indokolni a háton altatást is, teljesen jogosan és helyesen!

És ha még mindig sír? Ha valóban hasfájós, arra vannak praktikák. Az én fiam nem volt hasfájós, ő sírós baba volt. Ez azt jelentette nálunk, hogy este 8-11-ig sírt. Ez 6 hónapos korára elmúlt. Addig kibírtuk. Végigzongoráztuk a 6 lépcsőt, volt, hogy bevált valamelyik, volt, hogy nem. Szerencsére estére elfáradt, és szépen aludt. Ez nem azt jelenti, hogy végigaludta az éjszakát, hanem azt, hogy éjszaka aludt, szopizott, visszaaludt.
Van, hogy a baba (főleg a kislányok) felcserélik a nappalt az éjszakával. Ez az írás nyújthat segítséget, de ha így sem változik a helyzet, azt tudom mondani, hogy a baba 1 éves koráig kell kibírni. Utána valahogy az alvás-gondok csillapodnak/megszűnnek.

Baski photography

Kötelező és választható védőoltások





KÖTELEZŐ VÉDŐOLTÁSOK:

BCG oltás: a kórházban, születés napján vagy pár nappal utána, karba, kötelező
(Azt is megtudtam, hogy nagy kiszerelésben kapja a kórház, és ha „összegyűlik” bizonyos számú újszülött, akkor sorban beoltják őket egy nap alatt. Ezért lehet, hogy nem pontosan a születése napján kapja meg a baba élete első oltását.) Ez 3-4 hónapos korban kezd aktivizálódni, és az is lehet, hogy a baba emiatt sír nagyon keservesen. Idővel kifakad, majd lassan gyógyulni kezd. Heg marad utána.

2 hónapos oltás: Diftéria-Pertuszisz-Tetanusz-Poliomelitis-H. Influenza B, egyik combba, kötelező (Oltás neve: Pentaxim) és ezzel egy időben: Pneumococcus, másik combba, kötelező (Prevenar)
Választható: rotavírus elleni oltás (Rotarix) szájon át (ára: 17-20.000Ft/db, 2 vagy 3db ismétlőoltás)

(Lehetséges, hogy az egyik gyermekorvos az egyik, a másik orvos egy másik nevű, de ugyanolyan hatóanyagú oltással dolgozik, ennek nincs különösebb jelentősége.)

3 hónapos oltás: Diftéria-Pertuszisz-Tetanusz-Poliomelitis-H. Influenza B ismétlő, egyik combba, kötelező (Oltás neve: Pentaxim)
Választható: rotavírus elleni oltás (Rotarix) szájon át

4 hónapos oltás: Diftéria-Pertuszisz-Tetanusz-Poliomelitis-H. Influenza B ismétlő, egyik combba, kötelező és ezzel egy időben: Pneumococcus, másik combba, kötelező (Prevenar)
5 hónapos: Meningococcus C elleni oltás, választható, combba (NeisVac-C)

7 hónapos oltás:, (NeisVac-C) választható, combba

16 hónapos oltás: Kanyaró-Mumpsz-Rubeola (MMRvaxPro) karba és ezzel egy időben: Pneumococcus (Prevenar) combba
18 hónapos oltás: Diftéria-Pertuszisz-Tetanusz-Poliomelitis-H. Influenza B ismétlő (Pentaxim) combba

2 éves: választható, Meningococcus C elleni oltás ismétlő (NeisVac-C) combba

6 éves: Diftéria-Pertuszisz-Tetanusz-Poliomelitis-H. Influenza B ismétlő (Pentaxim) karba

11 éves: Diftéria-Pertuszisz-Tetanusz-Poliomelitis-H. Influenza B ismétlő (Pentaxim) és Kanyaró-Mumpsz-Rubeola (MMRvaxPro) karba

14 éves: Hepatitis B

VÁLASZTHATÓ/AJÁNLOTT OLTÁSOK:

- bárányhimlő ((12hó-14 év)
- influenza (6hó-14év)
- kullancs (1-14év)
- Hepatitis A (1-14év)
- HPV (9-14év)
Vannak oltás mellett szóló és oltásellenes irányzatok. Itt mérlegelni kell. Természetesen a gyógyszer/oltásgyártó cégeknek érdeke, hogy minél több oltást eladjanak, azonban az emberiségnek is érdeke, hogy megfékezze a halálos/fertőző betegségek/járványok elterjedését.

Szubjektív: a baráti körünkben többen kórházba kerültek rotafertőzéssel (kiszáradás, hányás-hasmenés), így én úgy döntöttem, mindkét gyerekemet beoltatom. Igaz, akik a kórházban feküdtek, elmondták, hogy voltak bent olyan betegek is, akik ugyancsak beoltatták a gyermeküket annak idején, mégis elkapták. Én úgy gondoltam, bebiztosítom a gyerekeket, hogy kivédjék azt a pár típusú rotát, ami ellen az oltás véd, és reménykedem, hogy nem kapja el a többit.
Az agyhártyagyulladás elleni oltással összefüggésbe hozott magatartászavar szerintem egy rosszindulatú tévhit. 

További információk itt.
És itt:

A tejlázról - "életmentő tippel"



Berci születése előtt nem is hallottam a tejlázról. Aztán mikor 4 hetes volt, egyik pillanatról a másikra olyan rosszul lettem, hogy felemelni is alig bírtam a saját gyerekemet. Nem értettem, mi bajom. Semmim sem fájt igazából (hogy a melleim feszültek, természetesnek tűnt akkor), csak nagyon legyengültem, és rázott a hideg. Mikor megmértem a lázam, én is meglepődtem, hogy 40,5°C-ot mutatott... Életemben nem voltam ilyen lázas. Férjem akkori munkatársai tudták a választ: tejlázat kaptam. A "szerencsésebbek" találkoznak ezzel a problémával akkor amikor van a közelükben szakember: csecsemős nővér vagy szülésznő aki azonnal tudja a választ és segít.

Én arra emlékszem, hogy Marci születése után a fürdőben furcsa, bizsergő érzés volt a mellem táján és ösztönösen nagyon erősen masszírozni kezdtem a mellkasomat közvetlenül a mellem fölött miközben jó meleg vízzel zuhanyoztam. Akkor még nem tudtam, csak ösztönösen cselekedtem: ezzel nagyban elősegítettem a tej belövellését a szülés utáni napokban, és (mint kiderült) megelőztem a tejlázat. Mivel ezt a praktikát már tudtam, tudatosan masszíroztam magam a második szülés után, és semmi gond nem is volt (Berci már a szülőágyon is szopizott)! Egészen a 4. hétig. Majd 3 hónappal később, kisfiam 4 hónapos korában!

Tanulság:
- nem igaz, hogy a tejláz csak a szülés körüli napokban jöhet elő
- akkor következik be, amikor az egyik (vagy több) tejcsatorna elzáródik, és az ott felgyülemlő tej feszíti és csomót képez
- így néz ki az anyamell mikor tejet termel:

 - amikor a mell még "nem tudja", hogy a baba mennyi tejet igényel, előfordul, hogy a szükségesnél sokkal többet termel, és benne marad amit a baba nem szív ki
- vagy megváltozik a baba igénye, és a mell nem tud azonnal a megváltozott mennyiséghez alkalmazkodni
- vagy nem helyesen szív a baba és bizonyos csatornák elzáródnak
- így kell helyesen mellre tenni a babát:

 - jó mélyen a szájpadlására felnyomni a mellbimbót, és lehetőleg a mellbimbó udvarának nagy részét takarja a szája, így minden csatornához hozzáfér, a nyelve az alsó ínye fölött van és rákunkorodik a mellbimbóra, és erősen rátapad

- ha épphogy érinti a mellbimbót, a nyelve az alsó ínye mögött van, ajkai befelé hajolnak és az álla nem érinti a mellet: helytelen!

- felváltva kell a jobb és bal mellből szoptatni, így mindkettő egyformán kiürül

Most következzenek azok a tippek, amiket én kaptam mikor tejlázzal szenvedtem otthon, és lelki szemeim előtt már a sebész kése lebegett. A védőnőm (már egy korábbi posztban dicsértem, nagyon kedves, tapasztalt, jó szakember) ezt tanácsolta:

Tipp 1: szoptatás előtt jó meleg vízzel megmosni a mellet (ettől a tejcsatornák könnyebben megnyílnak), majd szoptatás után jegelni (jégzselét tetrapelenkába csavarva a mellre helyezni)

Tipp 2: erős masszírozás szoptatás után
(Na, ez úgy tud fájni, hogy csillagokat lehet látni.)

Mivel ezek nem használtak, újabb segítségre volt szükségem.

Nekem a szülésznőmnek azonban van egy tuti tippe/m:

Tipp 3: szoptatáskor fordítsd a baba állát a csomó felé! Ha úgy van a csomó, akár a baba fölé hajolva (fekvőtámaszpózban), vagy oldalt kell fordulni. Nekem 2 szoptatásra kiszívta a saját babám a csomót, és nem volt szükség se fájdalmas masszázsra, de sebészi beavatkozásra. Ekkor vált egyértelművé számomra, mennyire csodálatosan összehangolt egység ez a baba-anya páros! :)

Szubjektív: a fejés nem feltétlenül segít, mert a mell annyi tejet termel, amennyit a baba elfogyaszt, és a fejés következtében legközelebb csak még a lefejt tej mennyiségével többet termel.

+ Info: bizonyos szoptatási pózok segíthetnek. Íme, néhány. Ám ezekről még bővebben, külön fejezetben lesz szó! Addig is, hasznos infók itt, képek pedig itt:
szuper infók angolul itt
ikrekkel pedig így

Gyógyszerek újszülötteknek és kisgyermekeknek


Mire a baba és anyukája hazamennek a kórházból a következő gyógyszereket kell beszerezni a gyógyszertárból (gyermekorvos írja fel őket a baba születésekor, ill. az első látogatáskor). Adagolás mellette feltüntetve:




- Vigantol (D3 vitamin): 2 hetes kortól 3 éves korig/ill. azév májusáig napi 1v. 2 csepp attól függően, mit ítél meg a gyermekorvos. Ha a baba sápadt, halványabb a bőrszíne, 2 cseppet írhat fel. Lehet anyatejbe/tápszerbe/vízbe cseppenteni vagy csak simán kanállal/egyből szájába beadni. Vényköteles.

Tipp 1: érdemes egy meghatározott időpontban beadni, pl. fürdetés után, nehogy kimaradjon.

- Konakion MM pediatric (K vitamin): 2,4,8,12,16 hetes korban 1-1 ampullával (készen van csomagolva, üveg kupakját lepattintani, majd a fecskendővel felszívni a folyadékot és szájon át beadni). Vényköteles.

Tipp 2: érdemes a gyógyszer dobozára felírni, hogy mikor kell beadni, így nem felejtjük el.

- Panadol baby szuszpenzió vagy Nurofen szuszpenzió (3 hónapos kor felett!): lázcsillapításra. Nem vényköteles.

- Suppositorium noraminophenazoni vagy Germicid-C lázkúp: 5kg-ig 1/2 kúp, felette 1egész. Vényköteles.


Lázcsillapítás:
Láz: 38°C feletti testhőmérséklet esetén. Végbélben mért hőmérsékletből 0,5°C-ot le kell vonni a mért hőből. Lázat csillapítani lehet gyógyszerrel, pl. a fent említettekkel. Ezeket felváltva min. 6 óránként lehet alkalmazni. Ha a gyógyszer nem használ, legjobb lázcsillapítási módszer a hűtőfürdő. Normál testhőmérsékletű vízbe ültetve a gyermeket fokozatosan hidegebb vízzel locsolni a lázas testét kb. 5 percen keresztül. Bővebb infók itt.


A következő gyógyszerek jó ha vannak otthon szükség esetén:

- Lándzsás útifű szirup: köhögésre, megfázásra. Külön szólni kell, hogy alkoholmentes legyen! Vény nélkül kapható.

- Cebion csepp (C-vitamin): megfázásra és megelőzésére. Vény nélkül kapható.

- Daedalonetta kúp utazási betegségek megelőzésére. Újszülötteknél nem használható.

Bővebben a gyógyszerekről itt:

A mozgásfejlődésről





- Mikor kell megfordulnia a babának?
- Hasra vagy hátra fektessem?
- Normális, ha már/még nem kúszik/mászik/áll?
- A tiéd mikor kezdett kúszni/mászni/állni?
- Az enyém le van maradva?/Normális ha félévesen már áll?
- Nem görbül el a lába?
- Baj, ha kimarad egy mozgásforma?
- Baj, ha felcseréli a mozgások sorrendjét?


Ugye, minden nap szembesültök ezekkel vagy ezekhez hasonló kérdésekkel? Rokonok, játszóteres jóakaró anyukák bombáznak jó tanácsokkal, hogy mit csinálj, mit ne csinálj?


Kedves védőnőm tanácsát kértem, hogy mivel tudnám ezt a bejegyzést a legpontosabbá tenni. Egy tájékoztató füzetet ajánlott, ami interneten is elolvasható. Íme:
http://www.deveny.hu/images/fuzet/index.html
Nagyon fontos, hogy nincs minimuma és nagyon szigorú maximuma az egyes mozgásformák elkezdésének! Nagyban függ a baba izomtónusától, hogy mikor milyen mozgást kezd el. Nagyon fontos, hogy vannak arra utaló jelek, hogy nem átlagosan ("normálisan") fejlődik a baba. Ezt a védőnő/házi gyermekorvos/fejlődésneurológus is kiszűri, ill. meg tudja erősíteni. A füzetben találhatók támpontok, amik segítséget nyújthatnak aggódó, tanácstalan anyukáknak.

Mielőtt felmerülne a kérdés, igen, ez egy Dévény Anna-féle kiadvány. De nem, ez nem DSGM reklám!!! Én gyógypedagógia szakot (is) végeztem, így tudom, mi ez, ezért szívből ajánlom annak, akinek szüksége lehet rá. Dévény Anna a Speciális Manuális Technika-Gimnasztika Módszer (DSGM) szülőanyja, aki babák ezreinek segített a mozgásuk helyes fejlődésében. A módszer nagyon nagy vonalakban abból áll, hogy a letapadt izmokat kézzel végzett, erőteljes masszírozással fellazítja. Igen, a babák sírnak, mert igen, ez fájdalmas. Viszont már az első, vagy első pár alkalom látványos eredményt hoz általában! Miért van erre szükség? Mert a mozgásfejlődés kihat a szellemi fejlődésre is. Bővebb info itt: http://www.hintalofejleszto.hu/a-gyermemek-korai-fejlodesa-korai-fejlesztes-hatasai-az-idegrendszerre/



Szubjektív tapasztalatom következik:
- az én fiaim 3 hónapos koruk előtt megfordultak, de akkor lehet baj, ha ez 6-7 hónapos korig nem következik be
- a mászásnál és ülésnél ezt olyan 10-11 hónapos korra teszik
- 18 hónapos koráig kell megtanulnia önállóan járni
- én mindig hasra fektettem őket nappal is és éjszaka is (ld. Az első napok bejegyzés)
- szerencsére ők szerettek hason lenni, de ha sírtak volna is hagytam volna őket hason minden nap többször fél-1órát, mert azzal rákényszerültek volna arra, hogy emeljék a fejüket, kitámasszanak kézzel, és így tovább
- a babák nagyon eltérőek, így nem érdemes belemenni a versenybe, hogy "A tiéd mászik? Az enyém már 2 hónapja önállóan jár..." - egészséges gyerek nem maradt úgy, hogy kúszva ment óvodába. :D
- a mozgásformák sorrendje a saját 2 fiamnál is teljesen eltérően alakult: az egyik forgott-kúszott-állt-mászott-ült-járt, a másik forgott-állt-kúszott-ült-mászott-járt és mindkettő teljesen egészséges (hála az égnek!) - és ehhez képest a nagykönyv: forgás-kúszás-mászás-ülés-állás-járás
- arra viszont tényleg érdemes odafigyelni, hogy ha csak rövid ideig is, de minden mozgásforma megjelenjen, pl. egyik gyerekem kb. 2 hétig kúszott csak, de kúszott
- nem átlagos, ha 5,5-6,5 hónaposan áll; annyit jelent, hogy az izomzata érett erre a mozgásformára, de ezt sosem szabad erőltetni
- nem, nem görbül el a lába, direkt megkérdeztem a védőnőnket! ;)

Tipp 1: nem szabad siettetni a babát és elvárni tőle, hogy mindent percre betartson, ami a nagykönyvben meg van írva.

Tipp 2: nagyon lazán, félvállról sem szabad venni a dolgokat, mert a babának segítünk, ha szakemberhez fordulunk. De általában a védőnő vagy gyermekorvos időben szól, ha úgy látja, hogy erre sort kéne keríteni.

Léleksimogatás a gyermekágyas időszakra és későbbre



1. Először is, világra hoztál egy gyermeket (ha ikreket, akkor duplán, vagy triplán) egy hősNŐ vagy!

2. Ezt egyetlen férfi sem tudja utánad csinálni!!! :)

3. Aggódsz, hogy mi lesz a testeddel, lesz-e ugyanolyan, mint azelőtt? - Pontosan ugyanolyan nem biztos, de abban biztosan egyetértünk, hogy ha rápillantasz a melletted szuszogó kis életre, akkor Te is azt mondod, Érte megérte ez a változás!

4. Túl soványnak/kövérnek érzed magad? - Egy kis idő, és újra felveheted az edzőcipőt, és formába rázhatod magad! Türelem!

5. Semmihez sincs kedved? - Nem is kell! Csináld azt, ami jól esik! Vagy aludj, vagy nézz meg egy jó filmet! Az elkövetkezendő időszakban akkora szabadságod lesz, mint még soha máskor, hogy azt csináld, amit szeretnél. Találd meg a módját, hogyan alakítsd afelé a megváltozott életedet, hogy a legjobban érezzétek magatokat!
6. Nem hagy aludni? - Még mindig jobb, hogy otthon alszik, mint majd kamasz korában, amikor el sem mondja, kinél aludt!

7. Kimerült vagy? - Fogadjunk, holnap 9-ig hagy aludni! Ha holnap nem, akkor holnapután! ;)

8. Mindent elfelejtesz? - Most senki nem várja Tőled, hogy egyenleteket vezess le, vagy mély-filozófiai kérdésekről vitázz! A gyermek 1 éves kora körülre úgyis visszajön az "eszed"! :)

9. Zavar, hogy még dél van és még pizsamában vagy? - Akkor a következő 20 percben, amíg a baba alszik, vegyél egy jó fürdőt, sminkelj, és öltözz ki szépen - magadnak! Ugye, milyen szép vagy?
10. Mindenen aggódsz, hogy mi lesz, ha egy pillanatra nem nézel oda és baja esik? - Nem, nem  lesz semmi baja! Egészen biztos!!!

11. Úgy érzed, senki nem törődik Veled? - De igen! Kérdezd meg bármelyik barátnődet, akinek gyereke van! Biztosan érdeklődve meghallgatja a szüléstörténetedet!!! ;)

12. Éjszaka felriadsz megnézni, hogy megvan-e még? - Hát persze! Ott alszik melletted/a kiságyában/ahová letetted, betakargattad, megpusziltad! Sőt, az anyai ösztönödnek köszönhetően ezer falon át is meghallanád a legapróbb nyösszentését is!

13. Sokat sírsz? - Semmi baj, sírj csak nyugodtan! A hormonok dolgoznak, szépen lassan csillapodni fognak!

14. Ha úgy érzed, nem bírod egyedül, nyugodtan kérj meg valakit, akiben a legjobban megbízol, hogy segítsen!

Ha Te boldog vagy, a baba is boldog lesz!


Az a fránya napirend!



Mikor egy pici baba megszületik, minden addigi borul: a hormonok, a háztartás, a rend, csend, nyugalom, és a napirend. Mindenki másképpen viszonyul ehhez a szóhoz. Van, akinek nagy támasz és segítség, de van, akit a hideg kiráz a hallatán. Most pár olyan dologról írnék, ami mindkét típusú szülőnek segítség lehet. Lassan 4. éve állítják a hormonok és a szívem az agyamat babairányba, és ezek alapján pár dolog világossá vált számomra a napirendet illetően:

- Először is, ahogy minden felnőtt más, így minden baba más: van, akinek megnyugtató a napirend, van, akit nehezebb keretek közé szorítani.
- Minden nap más és más: az időjárás, a frontok, a programok, az családtagok hangulata mind befolyásolják.
- Nem várható el, hogy minden nap egyforma forgatókönyv szerint történjen.
- Semmi, de semmi baj nincs, ha egy nap nem úgy alakul, ahogy eltervezted!
- A babákra is jellemző lehet, hogy pacsirta (korán kel/fekszik) vagy bagoly (későn kel/fekszik) típus.
- Minden babának más az alvásigénye, ízlése, mozgásigénye.
- Nem érdemes másokkal hasonlítgatni, inkább a saját ritmust kell megtalálni, ami a babának-anyának-nagyobb tesó(k)nak-apának a legideálisabb.
- Ami, (jó hírem van!), előbb-utóbb magától is kialakul! :)


Megosztom Veletek a saját tapasztalataimat, hátha megnyugtat, biztat, segítséget nyújt.

1) Első gyermek, bagoly típus

- mindig későn keltünk, volt, hogy délelőtt fél11ig is lustálkodtunk együtt
- nappal nagyon keveset aludt (1 éves koráig 3x30 percet)
- igény szerint szoptattam, féléves koráig csak olyan helyre mentem vele, ahonnan időben hazaértem szoptatni, vagy ahol tudtam szoptatni
- minden szoptatás hosszú, intim együttlét volt féléves koráig, újszülött korában akár 1,5 óra is eltelt
- este rémesen későn feküdtünk, 11-fél12 simán előfordult többször is
- 1,5 éves korában kezdett napi 1x 1,5-2 órát aludni (ez ma is tart, lassan 3,5 éves)
- csakis velem vagy az Apjával összebújva aludt/alszik el (most is)
- 6 hónapos korától kezdtem hozzátáplálni, de 20 hónapos koráig szoptattam
- a mai napig válogatós, keveset és gyakrabban eszik

2) Második gyerek, pacsirta típus
- már a kórházban jobban szeretett hason, az ágyában aludni, mint hozzám bújva :(
- volt, hogy hasra fektettem, és magától elaludt (mai napig is)
- egy kis óra: reggel legkésőbb fél8kor kel, este legkésőbb negyed10kor már alszik
- igény szerint szoptatom, de egy szoptatás soha nem volt több 15-20 percnél: csak annyi időt töltött velem, ami a jóllakásához kellett
- 7 hónaposan kezdtem hozzátáplálni, még szoptatom (15 hónapos)
- nagyon nagy az étvágya, mindent megeszik
- kb. 1 éves korától napi 1x2-2,5 órát alszik délután
- bárhova elindulok vele, és bárhol képes vagyok megszoptatni :)
- nem kell sokáig altatni, hamar és nyugodtan elalszik


3) A mi napirendünk
- pacsirta gyerek kel: 07.00-07.30
- felöltöztetem, kávézom, zuhanyzok, ebédet főzök
- bagoly gyerek kel: 08.00-09.00-09.30
- reggelizünk, összeszedelőzködünk, elindulunk: boltba, játszótérre 10.00 körül
- vagy otthon főzök, ők játszanak: a kicsi a járókában, a nagy a kanapén
- ha kész a kaja és kihűlt a sütő, mindenki a konyha-nappaliban sertepertél
- vagy a játszószobában játszunk
- 12.00-12.30-13.00 körül ebédelünk: éhségtől, fáradtságtól függően
- 14.00-16.00-ig szeretem, ha alszunk együtt, mindannyian, de legalább ők ketten :)
- ébredés után: játszó, házimunka, kajakészítés, játék itthon
- 18.00-19.00 körül vacsora
- 20.00 körül fürdés
- 21.00 pacsirta gyerek alszik
- 22.00 bagoly gyerek alszik
- szülők valahol a kettő között kidőlnek :D
Megjegyzés: +/- 1 óra simán benne van minden programnál. Szeptembertől pedig az óvoda nagyban borítja majd szegény kis baglyom életét.


4) Egy teljesen más típusú napirend, ami sokaknak nagyon bejött
- gyerek(ek) kel(nek) 6.00-7.00 között
- reggeli, majd játszótér, játszóház, nagytesó oviba kísérése
- 12.00 indulás haza, ebéd/főzés, oviba a nagytesóért
- gyerek(ek) alszik/nak 13.00-15.00
- uzsonna
- 16.00 oviba a nagytesóért, ha ő ott alszik
- 17.00-18.00 játszótér, játék otthon
- 19.00 vacsora, fürdetés
- 20.00 altatás
- 21.00-től szülők közös élete :D
Megjegyzés: ezekben nincs benne, ha különleges program van, nincs benne, ha nagyszülők/tesók/bárki vigyáz a gyerekre (ha egyáltalán), nincs benne a szülők külön programja (sport, zene, túlóra stb.). Én ezeket délelőtt, gyerek mellett, otthon szoktam (Gyerünk, anyukám! online torna), vagy amikor a férjem korábban hazajön, délután futok. -> de AnyaSportolról lesz szó később! ;)

Sport szülés után



Ha a szülés előtt sportolt egy kismama, akkor valószínű, hogy szülés után is vágyik rá hogy mozogjon valamit. Ha nem sportolt, akkor előbb-utóbb beleszalad sportoló anyukákba, és kedvet kap hozzá ő is. Szülés után lesz rá idő bőven, és nagyon jó módja a felüdülésnek és a testi-lelki feltöltődésnek. Azonban kérdések is felmerülnek. Például:

1) Mit?
- ami jól esik, és nem okoz fájdalmat!
- amit anya és baba egyaránt élvez
- amit lehet babával és baba nélkül, ahogy a körülmények engedik, ill. ahogy jobban eléri a célját
Tippek:
http://gyerunkanyukam.hu/
http://www.fussbabakocsival.hu/
http://www.maminbaba.hu/
http://www.bikewithbaby.com/bwb-azaz-roviden-a-bikewithbaby-rol/
baba-mama jóga
úszás babával vagy nélküle :)
pilates
gyógytorna
kismamtorna
és még sok egyéb...

Szubjektív: én a szülés előtt 9 éve már amatőr szinten futottam. Ez volt az egyetlen sport amit nagyon szerettem és eredményeket is sikerült benne elérnem. Nekem nagyon hiányzott, és ugyanehhez  a sporthoz tértem vissza. Én szeretek gyerek nélkül sportolni, mert engem így tölt fel. Ha futok, akkor azt mindig gyerekek nélkül teszem, mert nekem fontos a táv és az idő. Azonban amikor nem jut elég idő "elrohanni" itthonról, akkor a nekem szívem csücskévé vált Gyerünk, anyukám! tornát "veszem elő", amiben nemcsak a testet, de a facebook oldalon azonos néven futó ;) csoport által a lelket is fitté és üdévé varázsoló közösségre leltem.

2) Mikor kezdjük el?
- természetesen mindenkinek más az ideális idő arra, hogy elkezdje/visszatérjen
- ez függ sok mindentől, pl. szülés módja, szülés utáni felépülés tempója, kedv és affinitás, egyéb egészségügyi feltételek, korábbi sport múlt
- tanácsot adhatnak más kismamák, de legjobb ha a saját testünkre hallgatunk
Szubjektív: első gyermekem születése után 11 héttel elmentem futni. 30 percet épphogy sikerült és úgy éreztem, szétesnek a csontjaim medence tájékon. A testem még nem állt készen arra, hogy újra igénybe vegyem úgy, ahogyan a szülés előtt terheltem. Egy hosszabb szünet után, a baba egy éves szülinapja után sikerült 10km-es versenyen elindulnom, de a tempóm jelentősen lassult a szülés előttihez képest. A második gyermekem születése után 5 hónappal következett be a nagy rátalálás a Gyerünk, anyukám!-ra és a rendszeres futóedzések is visszatértek. Ennek gyümölcse egy félmaraton lett kisebbik fiam első szülinapja után kicsit több mint egy hónappal.


3) Hogyan?
- ahogy jól esik, ill. ahogy a körülmények engedik
- egyedül/csapatban
- gyerekkel/nélküle
- és mindenképpen fokozatosan
Tipp 1: aki nem sportolt szülés előtt, annak érdemes körülnéznie és többféle tornába/sportba belenéznie, ill. kipróbálnia, hogy ezáltal megtalálja a neki leginkább testhezállót.
Tipp 2: aki szülés előtt is sportolt és visszatér a sportjához, ne várjon el magától túl sokat, ne terhelje túl magát!


4) Szubjektív tapasztalatok
- a sport öröm kell hogy legyen
- nem szabad magas elvárásokat támasztani magunkkal szemben
- várandósan is szabad sportolni, ha a kismama teste és lelke elbírja
- szoptatás mellett is lehet sportolni
[Itt fontosnak tartom megjegyezni, hogy teljesen egyénfüggő, hogy a tej mennyiségét befolyásolja-e a sportolás! Nekem szerencsére semmilyen negatív hatással nem volt sem a futás, sem a torna a tejtermelésemre, nem csappant, nem savasodott (ez urbánus legenda az én véleményem szerint). Tehát, szoptatós anyukák, csak bátran! ;)]

Minden Anyukának örömteli testi-lelki feltöltődést kívánok! Sportolásra fel!!! :)


A szoptatásról (hogyan és meddig)


Két apropója is van a mai bejegyzésemnek:
- az egyik, hogy a férjem talált egy jó cikket a szoptatásról (http://www.csaladinet.hu/hirek/baba/baba_etetese/22587/betiltottak_dr_novak_hunor_csecsemotaplalasrol_szolo_nyilatkozatat_-_a_csaladinet_nem_enged_a_cenzuranak_kozzetesszuk) - vonjátok le a kampányszöveget a címéből, nem a cenzúra a lényeg!!;
- a másik pedig, hogy éppen most hagytuk abba 2. gyermekem szoptatását pár napja. És az erről szóló tapasztalataimat mindenképpen el akarom mesélni.


Mindenekelőtt előrebocsátanám, hogy tökéletesen megértem, ha valaki különböző okok miatt tápszeres kiegészítést alkalmaz (tejmirigy-elégtelenség, örökbefogadás, betegség v. gyógyszerszedés miatt), vagy egyáltalán nem tud szoptatni (tejmirigy-hiány, örökbefogadás, betegség v. gyógyszerszedés miatt). A hiúsági tényezők nekem nem férnek bele ("lógni fog a mellem", "visszamegyek dolgozni", "nem akarok felkelni éjszaka"), szerintem ha kisbabát vállalunk, a szoptatás, az anyai testmeleg és szívdobogás alanyi jogon jár neki annyiszor és ameddig csak lehetséges!!!


Először is Magyarországon szerintem jó helyzete van az anyáknak, mert a szoptatás elfogadott és támogatott tény, mindenkit szoptatásra biztatnak a szülés után a kórházban, és egyes bababarát kórházakban nagyon jó szoptatási tanácsadó-csecsemős nővér hálózat található (pl. Szent István Kórház, Budapest). Tehát itthon nem azon megy a vita, hogy "szoptassunk/ne szoptassunk", hanem inkább a "hogyan szoptassunk" és a "meddig szoptassunk"-ról. Én ezekről szeretnék most beszélni.

I. Hogyan szoptassunk?
a) Újszülött korban
- mindenképpen igény szerint az ideális: amikor a kisbaba kéri.
Én minden esetben ha a gyermekem sírt, azzal kezdtem, hogy megszoptattam. Ha a baba nem szopizni akar, tehát nem éhes, hanem pl. fáj a hasa vagy nyűgös, vagy azt szeretné hogy dédelgessék, vagy fázik/melege van, úgysem fogadja el a mellet. Ha pedig elfogadja, akkor örülhetünk, mert enni/inni kért, és mi adtunk neki. Mi is szeretünk akkor enni és inni, mikor éhesek és szomjasak vagyunk. Van, hogy csak 1-2 falatot, van, hogy csak 1-2 kortyot. Miért lennének pont a kisbabák mások?! Én a 3-4 óránkénti szigorú szoptatási rendet rendkívül helytelennek és kegyetlennek tartom abban az esetben, ha a baba hamarabb megéhezik, és a rend betartása érdekében nem elégítjük ki az igényét.
Saját tapasztalat: Marci fiam 1-2 óránként 1-1,5 órát is képes volt szopizással eltölteni. Mivel ő az első gyermekem, nem is volt ennek semmi akadálya. Nem siettünk soha sehová, csak az övé voltam, boldogan szoptattam akkor amikor ő kérte. Makkegészséges, boldog kisgyermek lett. Berci fiam a kórházban a szülőágyon szopizott először, méghozzá olyan erővel, hogy magam sem hittem, hogy ilyen létezik. Ő minden alkalommal 15-20 perc alatt "végzett velem", lekérezkedett az ölemből és hasra fektetve magától elaludt a kiságyban. 3-4 óránként kért enni, ahogy a nagykönyvben meg van írva. Vele volt értelme ennek a rendszernek, hiszen ő így működött. Kíváncsi vagyok, a harmadik babám milyen lesz. De akár "Marci-típusú", akár "Berci típusú", ugyanúgy állnék hozzá, ahogy azt a "típusa" megkövetelné!
b) Éjszaka
- most már szerencsére köztudott, hogy az anyatej az éjszakai szoptatás alatt termelődik legjobban, tehát minél többet ébred fel a baba szopizni éjszaka, annál több tej termelődik.
Saját tapasztalat: nekem nem okozott problémát éjszaka 5-6x kelni. A fiúk mellettem aludtak kiságyban vagy a franciaágyunkban, magam mellé tettem őket, félálomban megszoptattam őket, majd mindenki aludt szépen tovább. Nagy könnyebbség, ha anya-baba egy szobában és a lehető legközelebb alszanak egymáshoz!
b) 6-12 hónapos korban
Azt mondják az okosok, hogy 6 hónapos korig ideális a kizárólagos anyatejes táplálás, és régen úgy tartották, hogy egyéves gyermeknek már nincs szüksége az anyatejre. Én ebben az időszakban sokkal többet szoptattam a fogzás, a növekedési mérföldkövek, a lelki fejlődésük okozta kis belső viharaik miatt, így úgy gondolom, bőven a szoptatós időszak kellős közepén vagyunk ilyenkor.
Saját tapasztalat: Fogzás, szeparációs szorongós időszakban, ha fájt valamijük, természetesen napközben is mindketten többször bújtak oda hozzám "Tej!!", illetve "Cicii!!" felkiáltásokkal, és ilyenkor mindig, minden esetben, minden helyzetben kaptak - megnyugodtak (akárhol voltunk!!). Én ezt tartottam jónak, nem okozott gondot a kivitelezés sem (én szívesen szoptattam játszótéren, étteremben is - diszkréten persze). Elfogadom, hogy valakinek ez nem fér bele! Én azonban úgy éreztem, sokkal több rosszalló pillantás kereszttüzébe kerülök egy ordító babával, mint egy némán szopizó kicsivel.
c) 12-18 hónapos korban
Úgy tapasztaltam, hogy ebben az időszakban már sokkal inkább az anyai testközelség játszik szerepet a szoptatásban, hiszen egy egyéves gyermek már szinte mindenfajta szilárd táplálékot ehet és eszik is általában. Természetesen a betegségektől ugyanúgy véd és immunizál az anyatej!
Saját tapasztalat: Ebben a korban a fiaim különösen hajlamosak voltak hányós-hasmenéses vírusokat összeszedni, és minden esetben a szoptatás volt az, ami szerintem megmentett minket a kiszáradás/kórház/infúzió rémálmától. Ilyenkor én egész nap szoptattam őket és mást nem is fogadtak el, még vizet sem! Viszonylag hamar és súlyveszteség nélkül meggyógyultak!
d) 1,5 éves kor felett
Én itt éreztem, hogy a gyermeknek már tulajdonképpen nincsen szüksége az anyatejre sem és a szoptatásra sem olyan nagymértékben, és ekkor kezdett nekem is teherré válni a szoptatás. Itt jön el a kérdés, hogy meddig engedjük, ill. hogyan hagyjuk abba - erről mindjárt szó lesz!
e) Várandósan
Tévhit-e vagy sem, de a sokan a szoptatás számlájára írják a korai vetéléseket. Erről nincsenek adatok, én is csak a saját tapasztalataimat tudom elmondani.
Saját tapasztalat: az első gyermekem születése után mindkét várandósságom alatt szoptattam; első alkalommal az 5. hónap végéig, második alkalommal a 4. hónap végéig. Soha egyetlen alkalommal sem éreztem méhösszehúzódást; soha, egyetlen alkalommal sem véreztem szoptatás után. Ez egészen biztosan egyéni dolog is. Ha valakinek bármelyik bekövetkezik, nem tanácsos tovább szoptatni a nagyobb babát a kicsi érdekében.

+ Szoptatási pózokról itt.


II. Meddig szoptassunk?
A korosztályos "határokról" már fent esett szó, én most a szoptatás végleges abbahagyásának mikorjáról és hogyanjáról szeretném leírni a gondolataimat.
Én maximálisan kitartok amellett az elvem mellett, miszerint a babát/kisgyermeket addig érdemes szoptatni ameddig igényli. Egy anya érzi, hogy ennek a vége mikor érkezik el, és én hiszem, hogy létezik finoman elengedés a drasztikus "elválasztással" szemben. Nekem nem lett volna szívem üvölteni hagyni a gyerekemet, de elismerem, hogy másnál ez hozza meg a családi békét, a nyugalmas éjszakákat.
Saját tapasztalat: egyelőre kettő történetem van, kettő teljesen különböző karakterű gyermekről.
1) Marci szoptatás-története: Marci 12 hónapos korában megkóstolta a tehéntejet, ízlett neki, szerette, nem mutatott allergiás reakciót. Napi 3x2dl tejet megivott általában. 18 hónapos korában kezdtem érezni, hogy szopizni csak akkor bújik oda hozzám, ha csak érezni akarja, hogy ott vagyok és szeretem. Az anyatejre kifejezetten nem volt igénye már. Éjszaka csak 1x kelt, vagy már akkor sem, és csak altatáshoz kérte a mellemet. Másképpen nem tudott elaludni. Kicsit később egy hosszú hétvégén Anyósoméknál voltunk. Marci nagyon belefeledkezett a játékba, lekötötte az új környezet, éjszaka elfelejtett szopizni, "beájult az ágyba". Másnap és harmadnap ugyanez. Két nap múlva kért először tejet, mire én a hűtőre mutattam, hogy "Ott van." - Így ért véget a szoptatásunk 20 hónapos korában. Altatáshoz a hajamat adtam a kezébe, azt simogatta. Még most is így alszik el és vigasztalódik meg, 4 évesen. :)
2) Berci szoptatás-története: Bercinél szintén 18 hónaposan kezdtem érezni, hogy már lassan ideje lesz abbahagyni, de Berci amennyire mell-független volt és ritkán és gyorsan szopizott kiskorában, annál ragaszkodóbb lett nagyobb korára. 21 hónapos korában még 5x keltem hozzá éjszaka, mert üvöltött, hogy "CICIII!!!". (Természetesen a víz nem volt jó!) Fokozatosan, hozzá igazodva tértünk át arra, hogy éjszaka csak magam mellé vettem, de nem adtam neki oda a mellemet. Volt, hogy jó volt neki csak ennyi, volt, hogy nem. De szép lassan és fokozatosan 1 szopizás/éjszaka lett ez az arány. Napközben Maricért oviba menet alszik, így többször volt már, hogy csak az esti altatásnál került elő a "cici-téma". Szépen, lassan elég lett neki annyi, hogy csak megfogta a mellemet és úgy aludt el. Én megvártam, ő pedig magától leszokott a szopizásról. Én hiszem, hogy mindkettőnknek így volt a legjobb. És 4 év után először a héten volt, hogy 2 éjszakát zsinórban átaludtam este 9től reggel 7ig. Tökéletes! :)

Tipp: csak amennyiben ez a lassú fokozatosság esik jól, akkor kövessétek ezt a példát. Akárkinek akármilyen okból ez kényelmetlen vagy idegességet, kialvatlanságot, türelmetlenséget szül, valószínűleg más az ő útja! Hiszem, hogy mindenki megtalálja a neki(k) legmegfelelőbbet! Ügyesek vagytok, Anyukák, tudjátok Ti!!! Csak hallgassatok az ösztöneitekre!!! ;)


Megosztó téma: a nyilvános szoptatásról

Mi, nők, nem vagyunk egyformák. Valaki szőke, valaki barna, valaki szeret tűsarkúban járni, valaki a lapos szandált kedveli. Valaki felvesz mélyen dekoltált felsőt, valaki úgy érzi, megfullad benne. Valaki nyáron sem vesz rövid szoknyát, valaki télen sem hord sapkát. Hogy jön ez a szoptatáshoz? Hát, úgy, hogy az, hogy ki mit vesz magára, az mindenkinek a magánügye. Az, hogy ki hogyan szoptatja a babáját, az is ugyanígy a magánügye.

Ebben a témában nem árt, ha tisztázunk néhány tényt, aminek hiánya/félreértelmezése a konfliktus forrását képezi:

1. A legelső érv mindig az a nyilvános szoptatás ellen, hogy a szoptatásnak egy intim együttlétnek kell lennie. Ezzel a világon minden anya egyetért szerintem. Itt pont azzal van a baj, hogy az intim együttlétnek nincsenek megfelelő feltételei pl. egy játszótéren, egy étteremben, a vonaton, stb. Illetve nincsen annyi idő, hogy megtalálja a család a szoptatásra legalkalmasabb helyet (pl. egy nyaralás alkalmával).
2. A nyilvános szoptatás nem arról szól, hogy az anyukák szeretik lengetni a cicijüket nyilvánosan, mert az a hobbijuk, vagy a szülés utáni hormongőztől azt hiszik, nekik mindent szabad. Itt megint csak arról van szó, hogy jobb hely híján kénytelen egy anyuka mások szeme láttára szoptatni a babáját.
3. A "mások szeme látta" pedig szinte ugyanakkora diszkréciót jelent, mint ha egy strandon megjelenik valaki bikiniben és látszik a melle formája, ugyanis a babák feje tökéletesen eltakarja a mellnek nagy részét, szinte egészét (adottságoktól függően).
4. A nyilvános szoptatás szorosan összefügg az igény szerinti táplálással. Ha valaki hallgat az ösztöneire és vállalja, hogy újszülött babáját, csecsemőjét és gyermekét igény szerint szoptatja, előbb-utóbb adódik olyan szituáció, ami a komfortzónán kívül esik. Ekkor lép életbe az 1. pont megint. (Az igény szerinti szoptatás melletti érvekről később.)
5. Ahogyan az öltözködésnek is megvannak mindenkinél az egyéni stílusjegyek, szoptatni is mindenki másképp szoptat - nyilvánosan is. Valaki eltakarja a baba fejét, valaki a mellkasát, de van, akit ez zavar, és húz magukra semmilyen textíliát. Mindenkinek szíve joga választani.
6. Valakinek belefér a nyilvános szoptatás, valakinek nem. Ezt is teljesen el kell fogadnunk.
7. Ahogyan azt is, hogy mindenkinek megvan a véleménye a nyilvános szoptatásról. Azonban a másik embert/nőt/anyát minősíteni, megbélyegezni, meggyőzni akarni semmi értelme. Fogadjuk el, hogy én így csinálom, ő úgy csinálja, és ezzel nem is kell erről többet vitatkoznia senkinek. :)


Saját tapasztalat: első gyermekem pár hetes volt, mikor kimozdultunk a Kopaszi-gátra. Akkor én még csak fekve bírtam szoptatni, mert úgy volt kényelmes (úgy nem fájt). Hatalmas szerencsétlenkedés árán Marcit sikerült megetetni. :) Viszont nagyon kényelmetlenül éreztem magam, így maradt az otthonlét, illetve az, hogy 2db (!!!) olyan baba-mama közeget találtam a környezetünkben, ahol természetes volt, hogy lehet szoptatni, és mi 5-6 hónapig kizárólag ide jártunk. A későbbiekben kezdtem megszokni az új helyzetemet (ti. hogy anya lettem, és éjjel-nappal szoptatok) és eldöntöttem, hogy engem nem fog visszatartani mások negatív véleménye, hozzáállása attól, hogy jól érezzem magam, így egyre több helyre merészkedtünk el családilag, és ha a baba éppen szopizni akart, hát megetettem. Hozzáteszem, hogy a férjem teljes támogatása nagyon sokat segített, hogy lelkileg teljesen felszabadultan tudjam érezni magam!!!
Mikor a második gyerekünk megszületett, nem volt kérdés a nyilvános szoptatás. Márciusi gyerek lévén, mi a nagyobbal pont a kicsi születésnapja körül kezdtünk megint egész délelőttöket a játszótéren tölteni. Én úgy döntöttem, hogy nem fosztom meg a nagyot a délelőtti programjától csak azért, mert az öccsét meg kell etetnem. Mi nem rohantunk haza szoptatni, hanem én szépen a padon megszoptattam a kicsit, majd játszottam tovább a naggyal. Nekünk ez jött be. Én ettől voltam felszabadult és boldog, és a gyerekeimnek is így jutott mindenből a legtöbb: odafigyelésből, szeretgetésből, türelemből. Hozzáteszem, kaptam olyan beszólást ebben a témában, hogy milyen önző vagyok, és hogy ez az egész rólam szól. Azt tudom erre mondani, hogy ha én frusztrált vagyok, még a tejem is megcsappanhat és annak a baba látja a kárát. Így hát persze, hogy valamilyen szinten rólam szól, hiszen én táplálom a saját gyerekemet, tehát fontos szempont, hogy az anya is jól érezze magát. A babának pedig a legfontosabb és sokáig egyetlen igénye, hogy akkor kapjon anyatejet, amikor ő akarja.
Még egy érdekes tapasztalat: egy ordító kisbabára sokkal többen bámulnak és tesznek megjegyzést pl. egy tömegközlekedési eszközön, mint egy csendben és viszonylag láthatatlanul szopizó babára.


Az igény szerinti szoptatásról
: azért írtam, hogy valaki vállalja, hogy igény szerint szoptat, mert valakinek ez nyűg/teher/frusztráló tényező lehet. Az igény szerinti szoptatás sok váratlan és kellemetlen helyzetet idézhet elő és nagy rugalmasságot kíván. Akinek mégis ez az útja, azt el kell fogadnunk. Egy dolog biztos: a babának teljes bizonyossággal állítom, hogy az igény szerinti szoptatás. És mindez: az igény szerinti szoptatás, a közösségben szoptatás volt a természetes és az alap nem is annyira régen, mint hinnénk.

Egy másik kérdés, ami felmerülhet: meddig van létjogosultsága a nyilvános szoptatásnak? Természetesen a kizárólag anyatejjel táplálkozó kisbabának a nyilvános szoptatását kevesebben kérdőjelezik meg, mint egy 2 éves gyermek szoptatását. Azt már szerintem mindenki tudja, hogy a szoptatásnak nem csupán táplálás szerepe van, hanem vigasztal, szomjat olt, megerősít (hogy igen, Anya itt van), biztonságot nyújt, fájdalmat csillapít. Minden anya ő maga ismeri a gyermekét a legjobban, és ő tudja, mikor mire van a gyermekének szüksége.
Saját tapasztalat: 6-7 hónapos korukig csak anyatejjel tápláltam a gyerekeimet és 1,5 éves korukban éreztem úgy, hogy nem feltétlenül a mellemre van szükségük, és a figyelmüket sikeresen el tudtam terelni mással, így innentől kezdve helyzetfüggő volt, hogy szoptattam-e őket vagy nem pl. a játszótéren. Lehet, hogy ha megütötték magukat, elég volt egy puszi is. Azonban én úgy éreztem, hogy azzal teszek jót, ha hozzájuk és az igényeikhez igazodom.

Nő vagyok, anya vagyok. Barna a hajam, nem bírok tűsarkúban járni, nem érzem jól magam zárt nyakú pólóban, imádom a túraszandálomat és a rövid szoknyáimat, utálom a sapkát, de télen felveszem. És igény szerint bárhol, bármikor fesztelenül megszoptatom nyilvánosan (is) a gyermekeimet. És elfogadom, hogy más nem így érez vagy nem ezt vallja.


Szoptatós(an) divat(osan)

Mikor hazahoztuk Marcit a kórházból és már fogadtunk vendégeket, azon kaptam magam, hogy nincs mit felvennem... :) :) Ugyanis szoptatáshoz megfelelő ruhám nem nagyon volt, így a komplett ruhatáramat le kellett cserélni szoptatás-kompatiblis ruhákra. :) Mivel február volt, az nem működött, hogy a sima felsőmet felhúztam a szoptatás idejéig; a hátam nagyon fázott, ráadásul Marci órákig képes volt rajtam lógni. Derékmelegítőt a felsőm alá nem szívesen vettem, mert az csúszkált össze-vissza. Egyszer a Hordozóházban mondta valaki, hogy kétféle anyuka van, 1) aki úgy szeret szoptatni, hogy felhúzza a pólóját és 2) aki lehúzza. :) Én a "lehúzós" csoportba tartozom. Íme, a ruhadarabok, amik nagyon praktikusak és nekem nagyon bejöttek:

1. Victoria Moda - kínaiból
1. Elöl patentos felső
Nagyon kényelmes, a patent a legkönnyebben kibontható. Arra nagyon kell figyelni, hogy a patentok sora leérjen egészen a mell alá 5-10cm-re is, hogy szoptatósként használható legyen.
Viselheted nadrággal, szoknyával.

2. Victoria Moda - kínaiból
2. Elöl patentos tunika
Viselheted harisnyanadrággal, leggings-szel, nadrággal.

3. H&M
3. Elöl gombos felső
Itt is érvényes, hogy a gombok érjenek le egészen a mell alá. Annyit el kell mondanom erről a ruhadarabról, hogy a gombok a gyakori igénybevételtől leeshetnek, a gomblyuk pedig kinyúlhat. Körültekintően kell választani. (Erről a sárga felsőmről pl. már hiányzik is egy gomb :) )

4. Calzedonia
4. Elöl gombos tunika
Minden fent említett érvényes itt is.

5. turiból
5. Gumis nyakú felső
Ha elég széles a felső nyaka, a mell alá lehet húzni, és nagyon kényelmesen lehet benne szoptatni. Jól gumírozott felsőt érdemes választani, és jó széles nyakút, nehogy túlságosan kinyúljon.

6. Esprit - OTTO katalógusból
6. Gumis nyakú ruha
Az előzőnek a ruha-változata.

7. a H&M

7. b Chillytime - OTTO katalógus
7. Átlapolós felső és ruha
Ezt a típust mindenképpen érdemes felpróbálni vásárlás előtt, hogy lehet-e benne szoptatni, mert az átlapolás mértéke nem mindig elég a szoptatáshoz.

8. H&M
H&M
 8. Csónaknyakú/nyitott vállú/nagy kivágású felsőVannak olyan ruhák amiknek a nyakát lehúzva tudunk szoptatni, mégsem nyúlik ki a nyaka. Ilyenek a fent látható darabok. Jó, mert nincs az a "szoptatós" jellege, viszont praktikus.


9. H&M

9. Szoptatós pántú trikó
Ezek sajnos általában nagyon drágák, de nyáron nagyon kényelmesek. A trikó pántja olyan mint a szoptatós melltartóé és nem szükséges hozzá külön melltartó, mert van egy gumis része belül, ami tart.

10. Szoptatós ruhák
Végezetül néhány hazai és külföldi link, ahonnan szoptatós cuccokat be lehet szerezni:
http://www2.hm.com/hu_hu/noi/vasarlas-termek-szerint/kismamaruha/szoptatashoz.html
http://www.bboom.hu/kismama_ruha_szoptatos_termekek
http://www.c-and-a.com/de/de/shop/damen/umstandsmode/alle-umstandsmode-artikel
http://www.next.co.uk/women/maternity


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése